Január 2023 sa pomaly blíži a tak sa v médiách začínajú objavovať správy o blížiacich sa zmenách pri záverečných skúškach v slovenských autoškolách. A budú veru zásadné. Ich cieľom je nielen kvalitnejšia príprava vodičov, ale aj eliminácia korupčného správania, ktoré sa v určitej miere môže pri súčasnom systéme údajne stále objaviť. „Systém záverečných skúšok sa predovšetkým zefektívni,“ odkazuje na adresu pripravovaných zmien Ministerstvo vnútra SR. Tie začnú platiť od 1. januára 2023 a dotknú sa všetkých, ktorí nastúpia do nových kurzov po tomto dátume.

Viac otázok a výlučne elektronicky 

„Ráno prídu do autoškoly, policajt príde za nimi, urobia papierovú formu testu, kde je 27 otázok, maximálne 55 bodov, vyškrtajú odpovede a majú hotovo. Kto prejde, postupuje ďalej na cvičisko a následne na jazdu. Ak sa mu zadarí, poobede je všetko hotové a na druhý deň si môže ísť absolvent zažiadať o vodičský preukaz,“ opisuje súčasný priebeh skúšok v autoškolách majiteľ jednej z nich. Po novom sa však mnohé zmení. Namiesto 27 bude na žiakov čakať až 40 otázok a dosiahnuteľné bodové maximum sa zvýši zo súčasných 55 na 100 bodov. Adepti však dostanú viac času, po novom nie 20, ale 30 minút na vypracovanie testu. Na úspešné absolvovanie bude treba dosiahnuť minimálne 90 bodov.

Novinkou je aj to, že test už nebude papierový, ale výlučne online, teda na počítači mimo budovy autoškoly. Nové pravidlá počítajú s elektronickou podobou skúšky priamo na dopravných inšpektorátoch alebo na okresných úradoch. Teoretická a praktická skúška navyše nemusia bť v ten istý deň, predpokladá sa aj vyššia časová náročnosť celého skúšobného procesu. Jeho cieľom je, okrem iného, aj odstránenia rizika korupcie pri skúškach. „Pretože skúšky budú objektívnejšie, zatiaľ v tom nevidíme žiadne mínusy. Naopak, myslím, že to bude pre každého za rovnakých podmienkom,“ komentuje prichádzajúce zmeny predseda Slovenskej komory výcvikových zariadení autoškôl Jozef Rohaľ.

zdroj: TASR, Ministerstvo vnútra SR