Som rada, že dopyt po rodinných vozidlách rastie, pretože prináša aj rodine s jedným dieťaťom oveľa väčší komfort a vyššiu bezpečnosť ako menší, aj keď úspornejší hatchback. S ohľadom na stále neistú ekonomickú situáciu si rodiny stále častejšie kupujú vozidlá prostredníctvom nejakého variantu nákupu na splátky. Len v našich autocentrách si 46 % rodinných áut kupujú zákazníci na úver, vozidlá typu kombi dokonca až 50 %,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AAA Auto, ktorá spolupracuje s poprednými finančnými spoločnosťami na Slovensku. 

50 % vozidiel typu kombi kúpených u najväčšieho slovenského predajcu ojazdených automobilov AAA AUTO sa predáva na úver. Celkový dopyt po rodinných autách tvorí 54 %.

Najpredávanejšie rodinné autá v SR v AAA AUTO v roku 2023

1. Škoda Octavia
2. Škoda Fabia
3. VW Passat
4. Škoda Superb
5. Hyundai i30
6. Kia Sportage
7. Škoda Kodiaq
8. Hyundai Tucson
9. Škoda Karoq
10. Ford Focus

Dopyt po rodinných vozidlách v autocentrách AAA AUTO je 54 % z celkového počtu. Najväčší záujem je o vozidlá SUV, ktoré tvoria 26,4 % z celkových predajov spoločnosti. Počet predaných kombi je 18,6 %. Záujem o MPV je za posledné 2 roky  konštantný. Rodinné vozidlá sú najčastejšie v dieselovom prevedení. V prípade kombíkov pritom ide o 62,9 % áut, u MPV o  54,5 %, len u SUV prevažujú  s 53,8 % benzínové pohony. 22,4 % rodinných áut má náhon na všetky štyri kolesá a 34 % má automat.

Najpredávanejšími značkami sú Škoda (28,3 %), Volkswagen (11,5 %) a Hyundai (8,3 %). Najobľúbenejšie sú potom medzi kombíkmi Škoda Octavia, Škoda Fabia a Volkswagen Passat, medzi vozidlami SUV sú to Kia Sportage a Škoda Kodiaq, medzi MPV  dominuje Volkswagen Touran.

zdroj: AAA Auto
foto:  cz.depositphotos.com