Budovanie nabíjačiek pre elektromobily a plug-in hybridy nabralo na Slovensku v ostatných rokoch vyššie tempo. Ako upozornila Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA), nedávno sa počet verejných nabíjacích bodov pre autá dostal cez dôležitú cifru. Dnes ich je na našom území vyše tisíc.

Začiatkom tohto roka evidovala asociácia celkovo 1 020 nabíjačiek rozmiestnených v 430 lokalitách. Najčastejšie ponúkajú striedavý prúd s výkonom do 22 kW, takýchto prípadov je 739. Prípojok s jednosmerným prúdom a výkonom 50 kW je dovedna 222. Okrem toho 49 ultrarýchlych stojanov podporuje 150+ kW, SEVA okrem toho spomína 10 nabíjacích bodov zvládajúcich až 350 kW.

Slovenská infraštruktúra pre elektrifikované autá teda rastie, za mnohými krajinami však stále zaostáva. Nejde pritom len o počet dostupných konektorov. Problémom je tiež ich rozmiestnenie, ktoré sa v rámci viacerých sietí výrazne koncentruje v západnej časti krajiny. Mnohé okrajové lokality sú takýmito zariadeniami pokryté len veľmi riedko alebo vôbec.

Štát chystá národnú sieť nabíjačiek

Vyššia dostupnosť nabíjačiek by neuškodila východným regiónom, ale ani husto navštevovaným Tatrám. Situácia sa týka najmä najväčších prevádzkovateľov ZSE Drive a GreenWay. Obe firmy však chystajú na tento rok ďalšiu expanziu, medzery v nabíjacej sieti okrem toho začal vypĺňať najnovší hráč na poli takýchto staníc u nás Ejoin.

Výstavbu infraštruktúry navyše plánuje aj samotný štát, v rámci Plánu obnovy na to vyčlenil 50 miliónov eur. Ministerstvo hospodárstva očakáva výstavbu ďalších 3 000 bodov. Z toho má byť 228 ultrarýchlych nabíjačiek umiestnených pri diaľniciach a rýchlostných cestách, ktoré vytvoria národnú sieť a budú vo vlastníctve štátu.

Zdroj: SEVA, Ministerstvo hospodárstva SR