Španieli šrotujú a šrotujú.

Španielsky minister financií oznámil, že štát opäť podporí predaje automobilov pomocou programu PIVE 4. Nový plán počíta s rozpočtom 70 miliónov eur. Rovnakú čiastku vyčlenilo Španielsko v júli, keď vláda rozbehla program PIVE 3. Teraz v podstate prichádza jeho predĺženie. Krajina celkovo na šrotovné už minula 290 miliónov eur.

Podmienky sú podobné tým, s ktorými sme sa stretli na Slovensku. Každý, kto sa zbaví minimálne 10 ročného auta, dostane príspevok na kúpu nového vo výške 2000 eur (polovicu poskytne vláda a polovicu výrobca). Tí, ktorí si chcú kúpiť auto s viac ako piatimi miestami na sedenie, môžu dostať až 3000 eur.

Španielsko do nového kola šrotovného naleje 70 miliónov eur. Celkovo si táto akcia vypýta už celkovo 290 miliónov eur.

Slovenské šrotovné odstránilo z ciest najmä autá, aké vidíte na obrázku.

Španielsko si okrem zvýšenia predajov sľubuje aj väčšiu bezpečnosť a čistejšie ovzdušie. Odborníci argumentujú tým, že nejde o riešenie, ktoré by automobilovému priemyslu pomohlo dlhodobo. Tieto dotácie síce krátkodobo záujem o nové autá zvýšia, no keď podpora štátu zanikne, predaje sa prepadnú.

V septembri sa v Španielsku predalo 45 175 nových áut. Predstavuje to medziročný nárast o 28,5 percenta. Percentuálne zvýšenie predajov je však skreslené faktom, že počas septembra 2012 vláda zvýšila daň z pridanej hodnoty a teda predaje výrazne klesli.

Zdroj: caranddriverthef1.com

Prečítajte si aj:  SR zarobila na 2 kolách šrotovného vyše 16,67 mil. €