Dnes tvoria modely s pohonom AWD až 98 % celosvetového predaja značky Subaru. Všetky modely s pohonom AWD využívajú systém symetrického pohonu AWD od Subaru v kombinácii s motorom „boxer“ s protibežnými piestami.

Najvýraznejším znakom symetrického pohonu AWD od Subaru je symetricky usporiadané hnacie ústrojenstvo skombinované s horizontálne umiestneným motorom Boxer. Spojenie nízkeho ťažiska, na ktorom má zásluhu motor Boxer, a symetrického hnacieho ústrojenstva so skvele vyváženým rozložením hmotnosti zaručuje maximálnu stabilitu a dokonalý záber kolies, čo je pre pohon všetkých kolies kľúčové. Vozidlo vďaka tomu dosahuje špičkové jazdné vlastnosti pri rôznych poveternostných podmienkach a stavoch vozovky. Okrem týchto technických výhod Subaru neustále vylaďuje schopnosti svojho pohonu AWD podľa filozofie „človek na prvom mieste“. Cieľom je vytvoriť silnejší pocit spojenia s vozidlom, ktorý prináša vodičovi a jeho spolucestujúcim viac „potešenia z jazdy a pocitu istoty“.

Subaru ďalej rozvíja svoju technológiu AWD aj v elektrifikovaných vozidlách. Modely s pohonnou jednotkou „e-BOXER“*4, predávané v Japonsku i ďalších regiónoch sveta, využívajú veľmi citlivý elektromotor schopný ovládať systém AWD oveľa precíznejšie. To zaručuje väčší pocit istoty na vozovkách so šmykľavým povrchom, napríklad pokrytých snehom alebo ľadom, i lepšie jazdné vlastnosti na nespevnených cestách.

Pri vývoji systému AWD s dvomi elektromotormi, ktorý sa predstavil v novom elektrickom SUV Solterra, využila automobilka odborné znalosti získané počas iniciatívy zameranej na výskum a vývoj systému AWD na báze elektromotora, ktorú spustila v roku 2005, aby ponúkla jazdné schopnosti a radosť z jazdy typické pre značku Subaru.

„Systém AWD, ako jednu z kľúčových technológií, o ktoré sa Subaru opiera pri svojom záväzku k bezpečnosti a radosti z jazdy, súvisle vylepšujeme už viac ako päťdesiat rokov,“ uviedol Tomomi Nakamura, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Subaru Corporation. „S nastupujúcim vekom elektrifikácie budeme ešte viac zdokonaľovať dlhodobo kultivované schopnosti systému AWD s využitím technológie elektrifikácie a aj naďalej sa usilovať o vlastnosti, ktorými sa Subaru odlišuje od iných vozidiel – ako je stabilita, dynamika jazdy a manévrovacie schopnosti.“

Subaru aj naďalej zostáva verné svojmu cieľu – poskytovať zákazníkom na celom svete „potešenie z jazdy a pocit istoty“. Bude neustále vylepšovať svoje jedinečné kľúčové technológie a súčasne zdokonaľovať ich prepojenie s budúcimi technológiami, aby spĺňali potreby prichádzajúce s dobou.

zdroj: Subaru Slovensko