Na koncern VW sa to valí z každej strany. Po nedávnom prehratom súdnom spore v Nemecku, na základe ktorého musí odškodniť poškodeného dôchodcu, a následnej ponuke automobilky zákazníkom na mimosúdne vyrovnanie, prichádza ďalšia rana. Tentoraz priamo od Súdneho dvora EÚ. Jeho následky pritom môžu byť väčšie, než si vôbec vie kto predstaviť.

Ak ste poškodení, žalujte kdekoľvek v únii

Na základe rozhodnutia Súdneho dvora EÚ môžu v súvislosti s aférou Dieselgate spotrebitelia v Európskej únii zažalovať Volkswagen aj na súde vo svojej krajine. Podmienkou je samozrejme to, že si tu kúpili vozidlo so softvérom slúžiacim na manipuláciu s emisiami. Toto rozhodnutie pritom inicioval rakúsky súd, ktorý sa zaoberal hromadnou žalobou rakúskeho združenia spotrebiteľov VKI. Túto žalobu však spochybnil samotný Volkswagen, ktorého sídlo je v Nemecku a nie v Rakúsku. Podľa súdnej právomoci by totiž mala byť žaloba všeobecne podaná tam, kde má žalovaná strana sídlo, teda v tomto prípade v Nemecku. Následne sa však do hry vložil Súdny dvor EÚ a rozhodol, že Volkswagen môže byť žalovaný aj v inom štáte, kde si zákazníci vozidlo s podvodným softvérom kúpili. Ide totiž o miesto, na ktorom došlo ku škode.

Príde vlna žalôb?

Najnovšie rozhodnutie Súdneho dvora EÚ môže pre Volkswagen znamenať ďalšiu vlnu hromadných žalôb z jednotlivých krajín EÚ. Ako uvádza agentúra Reuters, vedenie koncernu VW zatiaľ na rozhodnutie európskeho Súdneho dvora oficiálne nereagovalo, jedno je však isté, koncernová pokladnica sa môže pripraviť na ďalšie neplánované výdavky.

Zdroj: Reuters, ČTK