Akékoľvek auto, ktoré prekoná milión kilometrov, si spolu s majiteľom zaslúži veľkú poklonu, úctu a obdiv. A teraz tu máme ďalšie. Toto je zo Slovinska. Na rozdiel od predošlého auta však môže Jerner smelo tvrdiť čosi neuveriteľné. Majiteľ Subaru Forester najazdil milión kilometrov bez akejkoľvek poruchy! Milión kilometrov je ekvivalent 25x okolo zemegule. A práve to dosiahol hudobník Jerner Jung zo Slovinska na I. generácii Subaru Forester, ktoré kúpil na radu kamaráta v roku 1998. Toto je teda ďalšie presne 20-ročné auto, ktoré dokázalo veľkú vec.

Jerner, známy ako Jerry, si presne pamätá moment, kedy preklikol tachometer na 999.999 km - a zastavil sa: „Stále som sledoval prístroje, myslel som si, že sa tachometer automaticky reštartuje na 0 km. Takže som ešte predtým zastal a odfotil ho, keďže som bol presvedčený, že toto mi nikto neuverí. Na moje milé prekvapenie zostal stáť na čísle 999.999.“

Počas dvoch desaťročí jázd na všemožných typoch ciest a za každého počasia sa Jerryho Forester ani raz nepokazil. „Vždy som si dal záležať na pravidelnej údržbe. Auto ešte dnes obsahuje zhruba 70 % pôvodných komponentov.“

Subaru vydržia veľa: 97 % áut vyrobených za posledných desať rokov stále jazdí.

K miliónovému Foresteru pribudol do Jerryho garáže pred niekoľkými rokmi ďalší, tentoraz tretej generácie. Na jeho tachometri dnes svieti číslo 150.000 km.

Jerryho ocenil aj prezident a CEO Subaru Europe Masamichi Kudo: „Blahoželáme Jerrymu k tomuto míľniku a teší nás, že sa o svoje Subaru tak dobre staral. Jeho Forester s viac ako miliónom najazdených kilometrov je ďalším dôkazom životnosti našich áut. Sú vyrobené tak, aby vydržali naozaj dlho.“

Subaru si získalo reputáciu výrobou húževnatých áut, ktoré úspešne odolávajú vplyvu prostredia i času. Viac ako 97 % vozidiel Subaru predaných v Európe za posledných 10 rokov je stále na cestách.

Subaru je aj priekopníkom kategórie SUV: ako prvý výrobca uviedli v roku 1995 na trh crossover Outback. Krátko po ňom, v roku 1997, debutoval Forester ako jedno z prvých kompaktných crossover-SUV, aby spojením najlepších vlastností SUV a osobného auta vytvoril nový segment.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

SUV modely Subaru predstavujú 87 % predajov značky v Európe. Hoci dnes je najpredávanejším Subaru XV, Forester bol lídrom počas 20 rokov s viac ako 330.000 predanými vozidlami na starom kontinente od svojho uvedenia v roku 1997. Celosvetovo sa predalo už viac ako 3,7 milióna kusov tohto výnimočného SUV.