Pri našej profesii zčasu načas naďabíme na auto, ktoré na prvý – ba ani na druhý pohľad veľký zmysel nemá. MINI je rozhodne značka, pri ktorej môžeme vôbec diskutovať až pochybovať o racionálnom vnímaní auta ako v prvom rade približovadla. To, že išlo predovšetkým o dopravný prostriedok, platilo možno na prastaré MINI, keď plnilo naozaj „len“ úlohu prepravy malej posádky s malou batožinou. Kam sa však MINI dostalo dnes? Už dávno nie je mini a už dávno nie je postavené len na základné potreby. Naopak, tu je to všetko o niečom inom. No a exponentom našej verzie je kód JCW – to už je vstup do úplne inej dimenzie, dupľom, ak si pripomenieme, kam sa modely John Cooper Works dostali výkonom.

Ich srdcom je pre typy Countryman a Clubman prepĺňaný 4-valcový motor s výkonom 225 kW (306 k) a krútiacim momentom 450 Nm, čo je právoplatná vstupenka do váženej spoločnosti „hot-hatch“, lenže toto nie je hatchback (aspoň nie typický), ale čosi, čo sa slovami len ťažko dá pomenovať. Skryjem sa za všeobímajúce moderné – crossover. A toto počmárané trojfarebné čudo, ktoré vyvoláva napohľad neskutočne pozitívne emócie až láskavú hravosť, sa vie rozzúriť na stovku za 5,1 sekundy! 

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

V duchu označenia Countryman a samozrejme najmä v záujme efektívneho prenosu zverskej sily na cestu má MINI JCW štandardne pohon všetkých kolies ALL4 – tiež prepracovaný a jeho úloha je dôležitá aj pri úprave trakcie a ovládateľnosti auta. 

Okrem pohonu sú na aute urobené aj ďalšie konštrukčné zmeny – prepracovaný je chladiaci systém, ktorý sa ešte viac priblížil pretekárskym špeciálom a dnes má dva samostatné okruhy – jeden nezávislý zvlášť pre prevodovku, nový je aj výfukový systém, ktorý umožňuje motoru voľnejšie odfukovať a vodičovi poskytuje aj poriadny zvukový zážitok. Pevnejšie je pruženie – tuhšie sú stabilizátory, väčšie brzdy. 

A toto všetko si ideme teraz vyskúšať – neviem, či sa dopracujeme aj k odpovedi, ako sa má toto auto v reálnom živote správne používať, na čo a pre koho... ale určite sa s ním poriadne zabavíme.

Čo by ste s ním urobili vy, čoby ste chceli skúsiť alebo vedieť? Pýtajte sa.