Prekvapivý zvrat politiky

Švédsko bude mať problém dosiahnuť svoje emisné ciele stanovené na rok 2030, varovala švédska vládna agentúra zodpovedná za ochranu životného prostredia po tom, čo tamojšia vládna koalícia obmedzila biopalivá, ktoré sa musia povinne pridávať do nafty a benzínu.

"Pred rokom sme boli na ceste k tomu s vysokou mierou pravdepodobnosti dosiahnuť všetky naše vytýčené ciele do roku 2030, ale týmto rozhodnutím sa naše východiská výrazne zhoršili," uviedol pre agentúru Reuters Stefan Nystrom z vládnej agentúry. Švédi plánujú do konca desaťročia znížiť emisie v doprave o 70 percent.

K čomu teraz presne došlo? Škandinávski vládni predstavitelia sa pustili do veľkých zmien. Znížili dane z pohonných hmôt, zvýšili daňové úľavy pre ľudí, ktorí jazdia autom do práce, a ukončili dotovanie nových elektrických vozidiel. Hoci primiešavanie biopalív vyrobených z obnoviteľných zdrojov je spôsob, ako znižovať emisie áut, švédska vláda cez víkend skonštatovala, že v roku 2024 zníži požadované množstvo biozložky na 6 %. Na rovnakej úrovni má pritom biozložka zostať až do konca roku 2026.

Podľa súčasných švédskych pravidiel musí nafta obsahovať 30,5 % biopaliva a benzín 7,8 %. Toto percento sa malo podľa pôvodných plánov každým rokom zvyšovať. S tým je však koniec. Švédski politici tak reagujú na krízu rastúcich životných nákladov z dôvodu stále neskrotenej inflácie. Švédsko má jedny z najvyšších cien nafty a benzínu na svete, a to najmä kvôli vysokým daniam.

Zdroj: Reuters / foto: cz.depositphotos.com