V minulosti boli kľúče od áut podobné tým od „bežnej“ FAB-ky. Takmer žiadne zabezpečenie a nulová ochrana pred zlodejmi. Časom sa aj tento prvok zdokonaľoval a v súčasnosti sa môže zdať takmer neprekonateľnou časťou. Opak je však pravdou, vždy sa nájde niekto, kto ho dokáže „prelomiť“.

Viete si predstaviť vozidlo úplne bez kľúčov? Ja veľmi nie.

Sú tak kľúče stále potrebné? V 90-tych rokoch začali prenikať na trh kľúče s imobilizérmi, na začiatku milénia predstavilo BMW a Mercedes-Benz svoje formy bezkľúčového vstupu do vozidla. To bol prvý náznak prechodu od kľúčov k jednoduchému vstupu do vozidla. Ako je to dnes? Niektoré vozidlá už kľúče v pravom zmysle slova ani nemajú, viď modely BMW s funkciou diaľkového parkovania. Ide skôr o malý tablet, než o kľúč. Ten však treba aj pravidelne nabíjať.

Aj takto vyzerali kľúče od automobilov v minulosti.

Člen správnej rady BMW, Ian Robertson, v poslednom rozhovore pre Reuters prezradil, že sa zaoberajú otázkou, či sú kľúče stále potrebné. Nedávno sme tu mali napríklad vynálezcu, ktorý si dal implementovať čip do ruky a pomocou neho štartoval svoje BMW Z4. Budúcnosť? Možno za pár rokov nie.

Novodobé kľúče už ani nie sú v podstate kľúčmi, ale skôr malými smartfónmi.

BMW však plánuje ísť iným smerom. Takmer každý majiteľ má svoj smartfóne a na ňom aplikáciu BMW Connected. Tá umožňuje vodičom svoje automobily na diaľku odomknúť alebo zamknúť. Môžeme tak v budúcnosti očakávať automobily bez kľúčov? Myslím, že nie. Stále je potreba vlastniť kovový, alebo plastový kľúč pre prípad zlyhania elektroniky alebo vybitia smartfónu. A čo si myslíte vy? Sú pre vás kľúče na nových autách nepotrebné a obťažujú vás?