Škaredé káčatko to dotiahlo ďaleko

Osem rokov po tom, ako Juke vytvoril segment kompaktných crossoverov, zišlo z linky v továrni v Sunderlande miliónte vozidlo tohto modelu. V továrni v Sunderlande sa nový Juke vyrobí v priemere každých 105 sekúnd. Milióntym kusom vyrobeným v Sunderlande sa stal model s výbavou Tekna v modrej farbe Vivid, ktorá predstavuje posledné doplnenie ponúkanej palety farieb karosérie.

Senior viceprezident pre výrobu, správu dodávateľského reťazca a nákup v spoločnosti Nissan Europe Kevin Fitzpatrick uviedol: „Míľnik v podobe miliónteho kusa je úžasnou métou každého modelového radu. Pred ôsmimi rokmi sme vozidlá ako Nissan Juke vôbec nepoznali. Model vytvoril úplne nový segment a verejnosti predstavil charakteristický vzhľad. Osem rokov ubehlo ako voda, modelu Juke sa už vyrobilo milión kusov a stále zostáva špičkou v segmente.“

Model Juke bol druhým crossoverom, ktorý začala továreň vyrábať. Tým prvým bol model Qashqai, ktorého výroba sa začala v roku 2006. Nissan Qashqai zaistil automobilke pozíciu na špici segmentu crossoverov. Modelu Qashqai sa v Sunderlande dodnes vyrobilo viac ako 3 milióny kusov. Medzi ďalšie modely, pri ktorých sa počet vyrobených kusov počíta v miliónoch, patrí Micra s 2,4 milióna kusov a Primera s 1,5 milióna kusov. Zo štatistík predaja vyplýva, že najobľúbenejšou farbou vozidla je pre záujemcov o model Juke z celej Európy čierna. Čierna je tiež najobľúbenejšia farba pri výbere prvkov personalizácie interiéru i exteriéru.

Medzi najzaujímavejšie verzie Juku patrila verzia Nismo, ktorá mu priniesla štipku športovosti. Avšak najlepší Juke, aký kedy bol, je bez pochýb Juke R. Kompaktná beštia, v ktorej sa tlačí 3,8-litrový šesťvalec z mocného GT-R s výkonom 480 koní + pohon na všetky štyri kolesá. Marošovi sa pred rokmi podarilo dostať za volant vtedy jediného kúsku na svete, tak si na to poďme zaspomínať.