Písal sa rok 2006, keď výrobný závod KIA pri Žiline oficiálne spustil sériovú produkciu, čo aj v podstate odštartovalo expanziu značky v Európe a Žilinský závod sa stal akousi európskou základňou značky KIA. Dnes závod pri Žiline zamestnáva 3 700 ľudí a je jedným z najväčších slovenských výrobcov a vývozcov. Prvým modelom, ktoré KIA Slovakia začala vyrábať bol Cee’d (dnes už bez apostrofu), ktorý sa dodnes teší veľkej popularite najmä u európskych zákazníkov. Veľkým lákadlom v tom čase bola aj sedemročná záruka, ktorá im taktiež pomohla v predajoch. 

4-miliónte vozidlo od KIA Slovakia

Prvý milión prišiel po 6 rokoch

Ubehlo 6 rokov, teda rok 2012, kým KIA na Slovensku vyrobila prvý milión svojich vozidiel. Následne však tempo produkcie zdvojnásobili a každé tri roky si pripísali ďalší milión vyrobených kusov. Pred pár dňami, v roku 2021 tak dosiahli míľnik 4 milióny. Jubilejným vozidlom bola KIA Sportage, ktorá ako 4-miliónte auto opustila 7,5-kilometrovú výrobnú linku Žilinského závodu. Samotná linka dokáže mimochodom súbežne vyrábať až osem rôznych modelov a v súčasnosti má pod palcom výrobu všetkých členov radu Ceed, ktorý tvoria modely Ceed, Ceed GT, Ceed Sportswagon, ProCeed, XCeed a tri generácie modelu Sportage.

„Vďaka úsiliu všetkých našich zamestnancov, najmä operátorom výroby, sme dosiahli tento fantastický míľnik v našej histórii. Spoločnosť KIA Slovakia je dlhodobo uznávaná vďaka svojej vynikajúcej kvalite, efektívnosti, bezpečnosti a technológiám a tento vysoký štandard sa odráža aj v úspechu našich modelov v Európe.“ Suk-Bong Kim, prezident spoločnosti KIA Slovakia

Zdroj, foto: tlačová správa