Aktuálne a oficiálne najrýchlejšie auto planéty.

Aktuálne a oficiálne najrýchlejšie auto planéty.

Pravidlá Guinnessovej knihy rekordov hovoria jasne. Auto nesmie byť nijak upravené. Sériová podoba musí byť úplne rovnaká. Na tento bod pravidiel zástupcovia knihy pozabudli. Bugatti Veyron má totiž obmedzovač na 415 km/h kvôli ochrane pneumatík. Len jediný kus tohto superauta obmedzovač nemá. Áno, je to ten, ktorý stanovil rekord na 431,072 km/h. Na chybu sa prišlo len nedávno. Jej následkom je nekompromisné odobratie titulu najrýchlejšieho auta planéty.

Oficiálne je držiteľom titulu SSC Ultimate Aero TT, ktoré paradoxne nedosahuje ani rýchlosť 415 km/h. Jeho rekord má hodnotu 411 km/h. Meranie teda môžu začať nanovo. Po titule zazerá Hannessey Venom GT, ktorý má zatiaľ za sebou neoficiálne meranie. Dosiahol 427,5 km/h. Pri tomto pokuse však nebol nikto z knihy rekordov. Na druhej strane, je len otázkou času, kedy uskutočnia aj oficiálny pokus.

Najnovším úspechom Bugatti je titul najrýchlejší roadster. Za volantom sedel čínsky jazdec Anthony Liu, ktorý určite zvíši záujem o toto superauto na šanghajskom autosalóne.

Bugatti však plánuje získať maximum na svoju stranu. Na autosalóne vo Frankfurte predstaví SuperVeyron. Motor W16 s objemom 8 litrov (možno až 9,6l) bude produkovať 1200 kW (1600 k).

Aby si Bugatti napravilo ego, chuť a zahnalo dlhú chvíľu pri čakaní na SuperVeyron, získalo titul „najrýchlejší roadster planéty“. Grand Sport Vitesse World Record Car Edition dosiahol počas testov 409 km/h na testovacom okruhu Ehra-Lassien. Týmto sa stal najrýchlejším sériovým otvoreným automobilom. Superauto má pod kapotou drobca s 8 litrovým objemom a 16 valcami. Výkon predstavuje 882,6 kW (1200 k) a 1500 Nm krútiaceho momentu.

Zdroj: autoblog.com a autoblog.com

Prečítajte si aj: Ako predať 11 Veyronov za rok? Táto žena pozná recept

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 5 obrázkov