Automobilka Hyundai patrí medzi výrobcov s najširším modelovým portfóliom na alternatívne palivá. Okrem tradičných áut so spaľovacími motormi produkuje aj hybridy, plug-in hybridy, elektromobily a autá na vodíkový pohon. A práve tie sa rozhodla spropagovať veľmi nevšedným spôsobom.

Zavrime ju tam

Pod celý pokus sa oficiálne podpísalo španielske zastúpenie automobilky. Povolali miestnu plavkyňu, olympijskú víťazku Mireia Belmonte, a s jej súhlasom ju zavreli do vzduchotesnej gule. Mireia pri pokuse bežala na bežiacom páse, pričom vdychovala „emisie“ vodíkového modelu Nexo. Aby sa nič nestalo, celý pokus sledovali lekári a dbali na to, aby skutočne nedošlo k poškodeniu zdravia špičkovej plavkyne. Tá je zároveň miestnou ambasádorkou značky Hyundai.

Nexo údajne odfiltruje až 99,9 % prachu zo vzduchu, ktorý nasaje. Jeho "splodiny" sú preto dýchateľné.

Čistí vzduch

Odborníci automobilky mali všetko pod kontrolou. Podľa ich vyjadrení Nexo dokonca vzduch čistí, okrem čistej vodnej pary vznikajúcej pri výrobe elektrickej energie z vodíka v nádržiach auta totiž Nexo nasávaný vzduch aj filtruje. Jeho filtračný systém je údajne schopný zachytiť až 99,9 % prachu obsiahnutého v nasávanom vzduchu. Na pohon auta slúži elektromotor s výkonom 120 kW (163 k) a krútiacim momentom 395 Nm, ktorý dokáže 1950 kg vážiace auto rozbehnúť na 178 km/h (0-100 km/h za 9,5 s). Elektrickú energiu si vyrába zo 6,33 kg vodíka (156,6 l) uloženého v troch tlakových nádržiach  pod tlakom 700 barov. Hyundai Nexu uvádza kombinovanú spotrebu 1 kg vodíka na 100 km, čo znamená normalizovaný dojazd 633 km.  

Viac detailov si pozrite v priloženom krátkom videu.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov