Koncern Volkswagen už pred časom otočil o 180° a z propagátora úsporných a efektívnych naftových motorov TDI sa po prevalení aféry dieselgate stal naopak jeden z najväčších zástancov elektrických batériových áut. Dokonca tak intenzívny, že už dnes sľubuje predaj výlučne elektrických áut od roku 2035. To je pritom termínovo doslova „za rohom“, aby teda svoje sľuby stihol premeniť na realitu, musí už dnes púšťať na trh jeden elektromobil za druhým. Spolu s tým však idú dopredu aj vývoj a zdokonaľovanie elektrických áut. Kľúčovou sa pritom ukazuje najmä technická a technologická úroveň modulárnej podvozkovej platformy MEB, ktorú dnes využíva prevažná väčšina koncernových elektromobilov. Tú Volkswagen teraz výrazne vylepšil.

VW chce byť od roku 2035 výlučne elektrickou značkou.

Elektromobil na dlhé trate

Ako uvádza samotný Volkswagen, nová evolúcia platformy MEB je pripravená poskytnúť elektrickým autám normovaný dojazd na úrovni až 700 km. Už dlhšie sa hovorí o možnosti inštalácie väčších trakčných akumulátorov, zatiaľ však boli k dispozícii len batérie s celkovou kapacitou 82 kWh (z toho je využiteľných cca 77 kWh). S príchodom veľkého osobného modelu ID.Buzz však presiakla na denné svetlo informácia o batériách s kapacitou presahujúcou 100 kWh. Zdá sa teda, že nemecká automobilka plní, čo sľúbila. Výsledkom komplexných úprav celej architektúry MEB by mal byť nielen už spomínaný normovaný dojazd 700 km na jedno nabitie, ale aj možnosť nabíjania prúdom vyšším ako 200 kW (presnú hodnotu automobilka zatiaľ neprezradila).

Novinkou v portfóliu sa už čoskoro stane elektrický nástupca legendárneho modelu Passat, ktorý je zatiaľ známy pod kódovým označením Aero B. Na trhu sa má objaviť už v priebehu budúceho roka a pôjde o zástupcu tzv. „business“ triedy, teda komfortných elektrických áut schopných presunov aj na dlhšie trasy (na jedno nabitie). V ponuke sa zároveň objaví aj najmenší zástupca, ktorý by mal byť ideovým nástupcom malého VW up! (pôjde však o väčší a komfortnejší model + technicky spriaznený crossover). Obidve spomínané novinky už samozrejme prídu na modifikovanej platforme MEB.

zdroj: Volkswagen