Za necelých 6 týždňov musí koncern predstaviť návrh opatrení, ktoré znížia emisie NOx na povolené hodnoty. 

Volkswagen oznámil, že zvolávaciu akciu na naftové motory  neodštartuje skôr ako v januári 2016. Problém je, že štát Kalifornia dáva Nemcom čas len do 20. novembra. Za necelých 6 týždňov musí koncern predstaviť návrh opatrení, ktoré znížia emisie NOx na povolené hodnoty. Kontrolóri dali 18. septembra, po prevalení škandálu Dieselgate, pracovníkom VW AG 45 pracovných dní na nápravu problému.

Na riešenie vyčlenili niekoľko miliárd dolárov

Čo bude nasledovať po 20. novembri je otázne. Reálna je aj otázka stiahnutia áut z premávky. To by znamenalo pre Volkswagen veľkú ranu. Majiteľom by musel koncern vymeniť ich súčasné autá alebo vyplatiť kúpnu cenu a zaplatiť odškodnenie. Volkswagen síce vyčlenil na riešenie krízy 7,3 miliardy dolárov, ale pre ostatné krajiny by to bol nebezpečný precedens a táto suma by nemusela stačiť.


Úradníci medzičasom spustili kontrolu ďalších výrobcov naftových motorov, či nepodvádzajú pri testoch rovnako ako Volkswagen. „Výsledky zverejníme v najbližších mesiacoch,“ hovorí Nichols, predseda California Air Resources Board. Ostatní nemeckí výrobcovia zvýšili v poslednom období predaj dieselových áut, aby dokázali splniť prísne emisné limity. V reálnej premávke sú však výsledky častokrát vzdialené od tých v laboratóriu.


Zdroj: autoblog