Pandémia koronavírusu vyvoláva neustále obavy z nákazy a následného ochorenia covid-19. Prísne hygienické opatrenia zároveň obmedzujú spoločenský život či cestovanie hromadnými dopravnými prostriedkami, ktoré za určitých okolností skutočne zvyšujú riziko nákazy nežiaducimi vírusmi. Spoločnosť Valeo prichádza s riešením, ktoré by mohlo zvýšiť „bezpečnosť“ cestujúcich využívajúcich autobusy.

Klimatizácia namiesto dezinfekcie

Základom riešenia od Valea je Zdravotný štít integrujúci zdroj UV svetla a tzv. svetelný labyrint (zabraňuje šíreniu UV žiarenia do okolia zariadenia), ktoré sú uložené v klimatizačnej skrini a slúžia na sterilizáciu vzduchu v interiéri autobusov. Valeo tvrdí, že ich systém dokáže účinne zlikvidovať až 95 % vírusov obsiahnutých vo vzduchu. Filtračná časť sa skladá z troch vrstiev netkaného prírodného materiálu (z rastlín, ovocia, aj zeleniny), ktoré úspešne blokujú ultrajemné častice, plesne a vírusy väčšie ako 0,0003 mm. Že nejde len o „prázdne“ marketingové frázy potvrdil aj Ústav lekárskej virológie fakultnej nemocnice vo Frankfurte nad Mohanom, ktorý kontroloval reálnu účinnosť Zdravotného štítu. Valeo si dalo k Zdravotnému štítu vyhotoviť aj certifikáty od TÜV Sud (EÚ) a Catarc (Čína).

Zariadenie je navrhnuté tak, aby sa dalo bez väčších problémov použiť v súčasných autobusoch mestskej, prímestskej aj diaľkovej dopravy (jeho výkon je 3 m3 vyčistené za 5 min. prevádzky). Valeo plánuje svoj produkt ponúkať v Európe, Amerike aj v Ázii, pričom jeho konštruktéri už potvrdili, že pracujú aj na verzii použiteľnej v bežných osobných vozidlách.

zdroj: Valeo