Najlacnejšie tankovanie v Poľsku, najdrahšie v Nemecku

Česká asociácia petrolejárskeho priemyslu a obchodu vo svojom prehľade uviedla, že k 13. novembru tankovali Poliaci benzín za 1,48 eura a nafta ich vychádzala na 1,52 eura za liter. Išlo o najpriaznivejšie ceny v rámci regiónu, no neboli už také atraktívne ako v čase pred tamojšími parlamentnými voľbami.

Naopak, súverenne cenovo najdrahšie vychádza tankovanie v Nemecku - veď posúďte sami, benzín za 1,84 eura za liter a diesel za 1,76 eura.

Na Slovensku sa dostali obe palivá na úroveň zhruba 1,60 eura, ďaleko od hranice od 1,70 eura. Navyše, na rozdiel od Rakúska či napr. Nemecka sú u nás vyrovnané ceny benzínu a dieselu. 

Zdroj: ČAPPO

Ako vidno aj z tabuľky vyššie, v medzitýždňovom porovnaní pokračoval vo všeobecnosti pokles cien palív na stredoeurópskych čerpačkách - s výnimkou Poľska.

Vplyv na to má pokles svetových cien ropy. Tie vo štvrtok klesli približne o 5 % na najnižšiu úroveň za štyri mesiace, keďže investori sa obávali nízkeho globálneho dopytu po rope na základe slabých ekonomických údajov z USA a Ázie. Informovala o tom agentúra Reuters.

V piatok sa ropa Brent dostala o niečo vyššie na 79 amerických dolárov. Ropa WTI sa pohybovala okolo úrovne 74 amerických dolárov.

Zdroj: ČAPPO / Reuters