Tesla zháňa financie na burze pre ďalšie strategické projekty ako „gigafactory“ na batérie, vývoj Modelu 3 a výstavbu siete rýchlo-nabíjačiek (supercharger). 

Tesla Motors chce získať peniaze na burze, kde plánovala ponúknuť akcie s hodnotou 500 miliónov dolárov. Tesla nakoniec ponúkla omnoho viac akcii než pôvodne ohlásila. Pôvodný plán bol vydať 2,1 milióna akcii v hodnote 500 miliónov dolárov. Tesla Motors nakoniec v piatok ponúkala na burze takmer 2,7 milióna akcii s cenou 242 $. Teda približne 652 miliónov dolárov. Samotný CEO Tesly, Elon Musk, investuje 20 miliónov dolárov.

Tesla na každom aute prerába

Agentúra Reuters vydala správu, že Tesla stráca na každom vyrobenom aute viac ako 4000 dolárov. Takéto interpretovanie je však príliš jednoduché a nevyjadruje skutočnosť, či sa automobilke darí alebo nie. Tesla totiž v nedávnej minulosti investovala nemalé prostriedky do vývoja nového Modelu X. Pokryť tieto náklady z príjmu za predaj Modelu S je úplný nezmysel. Tesla preto zháňa financie na burze pre ďalšie strategické projekty ako „gigafactory“ na batérie, vývoj Modelu 3 a výstavbu siete rýchlo-nabíjačiek (supercharger). Výstavba továrne na batérie v Nevade má firme v dlhodobom horizonte znížiť náklady a tá sa tak skôr dostane do kladných čísel.

Tesla oznamovala veľké výdaje už začiatkom tohto roka. „Ideme minúť ohromné peniaze na výskum a vývoj. Dúfame, že tým významne neoslabíme spoločnosť,“ povedal J.B. Straubel vo februári 2015. Spoločnosť niesla poslednú dobu vysoké náklady spojené s uvedením Modelu X. Do budúcnosti ju čakajú ešte ďalšie veľké výdaje, je preto otázne, kedy začne spoločnosť generovať zisk. Investori však zjavne nestrácajú nádej a „elektro revolúcii Tesly“ veria aj naďalej. 


A čo vy? Ste skeptici alebo vidíte v elektromobiloch budúcnosť?

Zdroj: forbes, marketwatch