Včera 20. 10. 2015 otvorila diaľničná spoločnosť prvý úsek diaľnice D1 Jánovce – Jablonov. Nová časť diaľnice má 9 kilometrov a začína pri obci Spišský Štvrtok a končí pri meste Levoča. Súčasťou otvoreného úseku je aj most pri Kurimanoch, ktorý sa v minulosti pri stavbe zrútil. Stavebné práce realizovala spoločnosti Váhostav – SK, Bögl a Krýsl.

Do konca roka by mala diaľničná spoločnosť odovzdať do užívania aj ďalší úsek D1 Fričovce – Svinia. Dôjde tak k diaľničnému spojeniu miest Ružomberok a Prešov.

Aj po otvorení novej časti diaľnice prechádza tranzitná doprava cez mesto Levoča. Významné odľahčenie dopravy príde až o mesiac. Otvorenie druhého nadväzujúceho úseku D1 Jánovce – Jablonov s dĺžkou 9,5 kilometra naplánovali totiž na november 2015.


V súčasnosti prejde Levočou a okolitými dedinami v priemere viac ako 15 000 áut denne. Po otvorení úseku a presmerovaní tranzitnej dopravy by malo dôjsť k výraznému poklesu premávky na hodnotu 3000 áut denne.


Náklady na stavbu vyčíslili na 59,9 milióna eur. Väčšinu prostriedkov na stavbu pokryli európske fondy, zvyšok štátny rozpočet SR. Stavbu začali spoločnosti v roku 2011. Pôvodný termín otvorenia diaľnice stanovili na koniec roka 2013. Pre tragický pád mostnej konštrukcie, pri ktorom zahynuli štyria ľudia, posunuli dokončenie na rok 2014. Mnoho ľudí kritizovalo neustále posúvanie dokončenia stavby, k reálnemu odovzdaniu stavby došlo až dva roky po termíne. Ďalšie omeškanie stavby zapríčinili aj nepriaznivé poveternostné vplyvy, ale aj spoločnosť Váhostav, ktorá neplatila svojim dodávateľom. „Je potrebné si uvedomiť, že tieto diaľnice pochádzajú z éry takzvaných glorifikovaných lacných diaľnic, ktoré sa v konečnom dôsledku neukázali ako najlacnejšie, ale ako najkomplikovanejšie, práve z titulu, že vtedajšia garnitúra oslavovala ceny, ktoré sa už vtedy javili ako nereálne,“ hovorí minister dopravy, Ján Počiatek.


Do konca roka by mala diaľničná spoločnosť odovzdať do užívania aj ďalší úsek D1 Fričovce – Svinia. Dôjde tak k diaľničnému spojeniu miest Ružomberok a Prešov.

 

Zdroj: hnonline