Na dlhšiu cestu skontrolujte a pripravte aj auto. Aj menšie závady môžu dovolenku vo veľkom skomplikovať.

Ako sa vyhnúť preplneným cestám? Najhoršie dni sú piatok a sobota

Cestu je dobré plánovať použitím dopravných plánovačov, v ktorom sú uvedené dni a cestné ťahy či smery najväčšej očakávanej hustoty cestnej premávky. Najťažšie dni v doprave do Chorvátska sú piatok a sobota - dni, keď sa menia turnusy. Tiež na začiatku mesiaca, uprostred a na jeho konci. Predpokladané miesta výskytu kolón sú hraničné prechody, cestariny – mýtnice a zjazdy z diaľnic do konkrétnych destinácií.

V dostatočnom časovom predstihu pred miestami dlhých kolón áut je vhodné doplniť pohonné hmoty, zabezpečiť si dostatok stravy a tekutín (toto platí najmä v prípadoch, ak sú cestujúcimi aj deti). Ešte pred cestou je potrebné skontrolovať technický stav vozidla, najmä chladiacu sústavu a klimatizáciu. 

S cestovaním do Chorvátska turistom výrazne pomôže mobilná aplikácia „HAK“ alebo informácie na stránke www.hak.hr, ktoré prevádzkuje Hrvatski autoklub. V mobilnej aplikácii môžu nájsť informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.

V Chorvátsku funguje linka 112. Ostatné nám známe čísla však nepoužívajú. Majú iné. 

Dôležité telefónne čísla na území Chorvátska:

 • Jednotné číslo pre všetky núdzové situácie: 112
 • Prvá pomoc: 194
 • Hasiči: 193
 • Polícia: 192
 • Pomoc motoristom na cestách: 1987
  (z mobilného telefónu vytáčajte v tvare +385 1 1987)
 • Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori: 195

V prípade dopravnej nehody je možné volať aj číslo 112. Toto číslo je možné volať kedykoľvek. Volanie je bezplatné. Hovor je možné uskutočniť cez všetkých mobilných operátorov. K dispozícii sú na tomto čísle operátori hovoriaci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a slovensky. Číslo 112 je vhodné volať, ak volajúci potrebuje rýchlu zdravotnícku pomoc, pomoc hasičov, polície, záchrannú horskú službu, prípadne inú pomoc. Stručne treba povedať kto volá, čo sa stalo, kde, kedy, či sú tam zranení a aké sú zranenia.

Ak auto, na ktorom cestujete, nie je registrované na vás, potrebujete overené splnomocnenie. 

Informácie pre vodičov - okrem klasických dokumentov aj splnomocnenie

Motoristi musia mať pri sebe platný vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení - zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané.

Deti do 5 rokov povinne v autosedačke a len vzadu

Pri ceste osobným autom musia mať spolucestujúce deti do 5 rokov povinne autosedačku. Podľa platnej legislatívy je možné maloleté dieťa prevážať pripútané v detskej autosedačke len na zadných sedadlách. Na prednom sedadle je možné prevážať v detskej autosedačke len dieťa vo veku do dvoch rokov pri splnení zákonom stanovených podmienok.

Nejazdite vo vláčiku, riziko nehody veľmi stúpa


Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky vyzýva všetkých vodičov, aby nejazdili v kolónach (dve - tri autá vo vláčiku za sebou). Odporúčajú individuálnu jazdu. Jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd a tragických následkov je nedostatočná vzdialenosť medzi vozidlami, čo sa stáva najmä na diaľniciach. Ďalšou z najčastejších príčin dopravných nehôd je nevenovanie sa vedeniu motorových vozidiel, čo môže byť spôsobené únavou vodičov, ktorí jazdia neprimerane dlho bez prestávok na oddych. Počas cesty je preto vhodné odpočívať na vyhradených miestach alebo čerpacích staniciach v pravidelných intervaloch. Pred cestou je vhodné naštudovať trasu cesty a možnosti oddychu.

Povinnosťou vodiča je jazdiť s rozsvietenými svetlami v zimných mesiacoch aj počas dňa. Kvôli vlastnej bezpečnosti majte svetlá rozsvietené aj v lete. Je zakázané používať mobilný telefón počas jazdy motorovým vozidlom (môže sa používať iba s hands-free).

Najvyššia povolená rýchlosť:

 • v obci 50 km/h,
 • mimo obce 90 km/h,
 • na cestách určených výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h,
 • na diaľniciach 130 km/h,
 • pre motorové vozidlá ťahajúce obytný príves 80 km/h,
 • pre autobusy a autobusy s ľahkým prívesom 80 km/h.

Zdroj: MINV