„Tak ako aj svoju domácnosť udržiavame pravidelne čistú a staráme sa poriadok, tak aj vnútorný priestor nášho vozidla by mal byť pravidelne čistený a dezinfikovaný. Nestačí len povysávať raz za 3 mesiace a nie je dobré ani šetriť na tepovaní a odbornom vyčistení autosedačiek, najmä pokiaľ vozíte často deti. Je preto nutné auto pravidelne zbaviť nečistôt a dbať aj na funkčnosť a nezávadnosť klimatizácie, ktorú všetci dýchame.“

Majitelia áut by nemali zabúdať na pravidelné a dôkladné čistenie vnútorného priestoru vozidla. Mnohí sa v prieskumu priznali, že automobil čistia len raz za tri mesiace. To jednoducho nestačí. Bežné auto je plné baktérií, ktoré môžu až ohroziť život posádky. Mikrobiológovia z britskej Nottinghamskej univerzity skúmali bežné užívateľské vozidlá z hľadiska hygieny. Interiér áut bol doslova posiaty baktériami ako E.coli, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné infekcie a črevné problémy, či Bacillus cereus, ktorý spôsobuje príznaky obdobné otrave jedlom. Frekvencia výskytu rôznych baktérií sa vo vozidlách pohybovala v priemere medzi 283 až 700 baktériami na centimeter štvorcový. Pri porovnaní so stermi z verejných toaliet, kde sa pohybuje priemerne okolo 500 baktérií na centimeter štvorcový, ide o výrazné nebezpečenstvo.

Hygiena v aute

Časť baktérií a mikróbov si prinesieme do auta neumytými rukami, či na podrážkach topánok, ďalšiu časť si doslova vypestujeme tým, že v aute konzumujeme jedlo a nápoje. Omrvinky, či vyliate nápoje sa tak stávajú živnou pôdou pre baktérie a plesne rôznych druhov. Až tri pätiny motoristov v aute pravidelne konzumujú jedlo a nápoje. Niektorí šoféri používajú priestor pod sedadlom ako odpadkový kôš. V aute tak vznikajú hnilobné procesy, zo zárodkov sa množia baktérie a stávajú sa nebezpečnými pre naše zdravie. Nehovoriac o tom, čo môžu zanechať vo vozidle zvieratá. V takomto prípade je potrebné častejšie čistenie interiéru.

Špina znižuje cenu auta

Veľa ženských vodičiek využíva svoje auto aj ako kúpeľňu a zrkadlo kde sa stihne upraviť či namaľovať. Nánosy make-upu sa objavujú na volante, kľučiek dverí, radiacej páke či ručnej brzdu. Práve make-up zanecháva na materiáloch interiéru viditeľné škvrny a mapy, ktoré sa ťažko odstraňujú. Stopy líčidiel možno nájsť v aute takmer každej ženy. Stav auta a jeho čistota znižujú jeho cenu pri ďalšom predaji.  Pri prípadnom predaji vozidla dostanete lepšiu cenu, pokiaľ bude zachovalý interiér čistý a nebude zapáchať.  „Vozidlá ihneď po výkupe smerujú do autoumyvárky a naši špecialisti dôkladne vyčistia nielen exteriér, ale aj interiér vozidla. Ročne takto vyčistia skoro 15 000 vozidiel,“ komentuje hygienické postupy najväčšieho tuzemského predajcu jazdených vozidiel Karolína Topolová, generálna riaditeľka AAA Auto. „Detailné čistenie vždy odhalí omrvinky pod sedadlami, medzi sedačkami, či v iných ťažko dostupných častiach,“ dodáva Topolová. V sieti autobazárov AAA Auto tak narazíte na profesionálne vyčistený interiér. „Tak ako aj svoju domácnosť udržiavame pravidelne čistú a staráme sa poriadok, tak aj vnútorný priestor nášho vozidla by mal byť pravidelne čistený a dezinfikovaný. Nestačí len povysávať raz za 3 mesiace a nie je dobré ani šetriť na tepovaní a odbornom vyčistení autosedačiek, najmä pokiaľ vozíte často deti. Je preto nutné auto pravidelne zbaviť nečistôt a dbať aj na funkčnosť a nezávadnosť klimatizácie, ktorú všetci dýchame“ radí pediatrička Adriana Borošová.