AutoKelly

Je určite rozumné dať si skontrolovať klimatizáciu ešte pred tým, ako budete jej služby naplno potrebovať deň čo deň.

Aj o klímu sa treba starať

Odborníci odporúčajú kontrolovať/servisovať a dezinfikovať klimatizáciu minimálne raz za dva roky. Vzhľadom na to, že leto je pre využitie klimatizácie najkritickejšie a posádka auta výraznejšie pocíti jej nefunkčnosť, je vhodné to urobiť na jar. Čo taký bežný servis klimatizácie zahŕňa? Podstatná je kontrola funkčnosti, to znamená tlaku v systéme, tesnosti systému, doplnenie chladiva a doplnenie oleja na mazanie kompresora klimatizácie. Toto sú samozrejme úkony, ktoré si vyžadujú špeciálne vybavenie a svojpomocne ich urobíte iba ak ste majiteľom servisu. V opačnom prípade odporúčane nechať to na odborníkov a vyhľadať spoľahlivý servis.

AutoKelly

Okrem funkčnosti je dôležitá aj pravidelná dezinfekcia systému

Druhou fázou servisu klimatizácie je jej čistenie a dezinfekcia. Na toto už existujú prípravky, pomocou ktorých zvládnete dezinfekciu výparníku a čistenie ventilácie aj sami. Na jeseň sme pre vás vyskúšali dva takéto prípravky (sprej Pro Tec a penu Den Braven) a oba priniesli požadovaný efekt, čiže zbavili klimatizáciu nepríjemného zápachu. Ak chcete mať však istotu a zbaviť systém baktérií, plesní a mikróbov, najlepší spôsob je čistenie ozónom. Na trhu sú bežne dostupné prístroje na čistenie klimatizácie produkujúce ozón. Príkladom je Ozone maker STARLINE, alebo Ozone maker Magneti Marelli. Ak však nechcete investovať rádovo 400 € do podobného prístroja, je opäť vhodné vyhľadať servis a dať si systém prečistiť ozónom tam.

Môžete sa tak vyhnúť dnes pomerne bežnému javu, kedy ľudia ochorejú s príchodom teplého počasia. Na vine býva často práve klimatizácia a rôzne baktérie a nečistoty, ktoré sa v systéme nazbierali. Druhým dôvodom môže byť samozrejme nevhodné použitie klimatizácie a prílišné výkyvy teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Tu odborníci odporúčajú rozdiel oproti vonkajšej teplote maximálne 5 až 7 °C.