Najznámejší identifikátor vozidla nesie označenie VIN (Vehicle identification number) a ide o unikátne číslo karosérie. To znamená, že žiadne dve vozidlá na svete nebudú mať rovnaké čísla. VIN má 17 miestny kód. Prvé tri znaky označujú výrobcu, ďalších šesť znakov konkrétny model. Číslo VIN, označované často aj ako číslo karosérie, nájdete v automobile na niekoľkých miestach. VIN musí bezpodmienečne sedieť s údajmi uvedenými v dokladoch. Pozor však na falšovanie VIN kódu. Vymeniť štítky s číslom nie je pre podvodníkov náročné. Najkomplikovanejšie je pozmeniť vyrazené čísla do karosérie. Hľadajte tu stopy po zváraní alebo brúsení. Falošné čísla sú často vyrazené nerovnomerne ručnými nástrojmi.


Číslo karosérie (VIN) nájdete najčastejšie na týchto miestach:

1, V motorom priestore
2, Na čelnom skle
3, Na podlahe (pod kobercom)
4, Na B-stĺpiku
5, V batožinovom priestore

Pomocou identifikátorov vozidla dokážete odhaliť aj nehodu z minulosti. Mnohé diely v automobile nesú na sebe rok výroby. Ide napríklad o bezpečnostné pásy, sedačky, okná, airbagy, nádržky v motorom priestore a podobne. Niekde je rok výroby uvedený priamo, inde v kódoch. Napríklad viaceré vymenené sklá môžu naznačovať nehodu (čelné sklo sa často mení aj z dôvodu prasknutia od kamienku).


Pamätajte na to, že pokiaľ sa v automobiloch dôkladne nevyznáte, zverte sa do rúk odborníkov alebo požiadajte o pomoc skúsených známych. Nezávislí odborníci dokážu odhaliť aj veľmi sofistikované manipulácie s identifikátormi vozidla.


Priviesť si mechanika k nákupu ojazdeného auta odporúča aj najväčší autobazár AAA Auto. Bazár navyše garantuje doživotnú záruku na legálny pôvod vozidla a v prípade akýchkoľvek právnych problémov vám vráti peniaze.