Na internete dokážete skontrolovať mnoho parametrov od počtu najazdených kilometrov až po to, či nie je automobil kradnutý, alebo vo vlastníctve finančnej inštitúcie.

Pokiaľ sa chcete pustiť do overenia vozidla samy, pripravte si niekoľko desiatok minút, ktoré strávite za počítačom. K overeniu vozidla online potrebujete poznať minimálne evidenčné číslo vozidla (EČV) alebo VIN číslo (dá sa zistiť aj podľa EČV). Užitočnými stránkami sú ko.sk a seka.sk. Na stránkach kontroly originality môžete nájsť záznamy vozidiel dovezených zo zahraničia. Zistíte tu stav počítadla kilometrov v deň kontroly, ale aj fotky vozidla a hrúbku laku jednotlivých dielov karosérie. Rozdielna hrúbka laku môže znamenať striekané miesta. Problém je, že pravosť kilometrov dovezeného auta dokážete zistiť len ťažko. Ani spoločnosti, ktoré sa zaoberajú kontrolou áut profesionálne, nemajú prístupy ku všetkým zahraničným databázam. Podvodníci častokrát stočia kilometre ešte pred prvou registráciou na Slovensku. 


Na stránke seka.sk si dokážete pozrieť záznamy z emisnej kontroly vozidla. Tú musí vykonať nové vozidlo 4 roky od zakúpenia a potom pravidelne každé 2 roky. Dokážete tu skontrolovať stav kilometrov, aj keď 100% istí si byť nemôžete. Majiteľ mohol autá stáčať medzi kontrolami, ale stáva sa aj to, že technik zapíše údaj zle.


Kilometre pred prvou STK/EK môžete skúsiť zistiť aj priamo v servise konkrétnej značky. Počítajte však skôr s telefonátom, než s emailom. Zároveň je možné, že vás odmietnu a vašou žiadosťou sa zaoberať nebudú. Aspoň budete vedieť, kde určite nedávať servisovať vaše vozidlo.

Nezabúdajte aj na právny stav auta

Dôležitá je tiež kontrola právneho stavu vozidla. Zdarma dokážete skontrolovať napríklad to, či vozidlo eviduje slovenská polícia ako kradnuté na minv.sk. To, či patrí auto leasingovej spoločnosti, dokážete zistiť na nasledujúcej stránke registervozidiel.sk. Prístup do databázy si vyžaduje registráciu.

Na stránke vindecoder.eu dokážete podľa VIN čísla skontrolovať rok výroby auta, ale aj jeho motor, či výbavu. Všetko musí bezpodmienečne sedieť aj s realitou!

Jednoduchšou a aj lepšou cestou ako si overiť auto je využiť profesionálnu službu. Spoločnosti zaoberajúce sa kontrolou vozidla na internete majú spravidla prístup do veľkého počtu databáz, aj do tých, ktoré nie sú verejne dostupné. Automobil teda dokážu preveriť dôkladnejšie, než vy z dostupných údajov na internete. 


AAA Auto preveruje automobil pri výkupe v mnohých databázach, od databáz špecializovaných firiem, až po vlastné a aj v databázach zahraničných aukčných domov, autorizovaných servisov, či poisťovní. Automobily AAA Auto sú po právnej stránke preverené a bez finančných záväzkov (záložné právo, leasing...). Najväčší autobazár garantuje aj čistý pôvod vozidla a vrátenie peňazí, pokiaľ by sa na aute právny problém vyskytol.