ma preplach motora zmysel

Ak sa o svoj motor staráte, takto vnútri nikdy vyzerať nemôže a teda preplach nepotrebuje. Stačí, ak meníte olej dostatočne často, používate kvalitné značky, ignorujete longlife odporúčania a tankujete kvalitné palivo...

Ak si predsa len myslíte, že váš motor preplach potrebuje, nalejte doň olej triedy 10W-40. Pojazdite pár desiatok kilometrov a vymeňte ho za odporúčaný motorový olej triedy a špecifikácie určenej výrobcom auta.

Podobné zloženie

Väčšina týchto výrobkov je založená na báze zmesi rozpúšťadiel (petrolej a xylén) s aditívami zinkových AW prísad a detergentov. Napríklad na báze sódy. Kedysi (pred pár desaťročiami) preplach motorov pri výmene oleja určite zmysel dával. No pre dnešné motory, prevádzkované s olejmi kvalít API SE (čo sú prakticky všetky), je preplachovanie mazacieho systému zbytočné a nepotrebné. Dochádza nanajvýš k preplachu vašej peňaženky.
 

Moderné motorové oleje samotné v sebe majú dostatok vlastných účinných prísad detergentov a disperzantov, ktoré udržujú vnútro motora čisté, ak dodržiavate časté intervaly ich výmeny. To znamená, že sa neulakomíte na tzv. longlife 25 000 a viac kilometrové výmeny, ale budete sa radšej držať skúseností a prevencie na úrovni 10 - 15 tisícových výmien. Súčasné kvalitné motorové oleje majú aj nízku odparovateľnosť, takže sú minimalizované aj ich straty cez odvetranie kľukovej skrine. Navyše, preplachovacie výrobky môžu poškodiť hadice a tesnenia odvetrávacieho systému... No v prvom rade preplachujú a poškodzujú vašu peňaženku.

Rubrika vzniká v spolupráci s FUCHS OIL Slovensko.