Ktorákoľvek autosedačka uspôsobená pre použitie v protismere jazdy je pre dieťa bezpečnejšia než najlepšia klasická autosedačka s použitím v smere jazdy. Autosedačka, ktorá to má v návode na použitie, nie každá, ktorú v aute prosto otočíte!

Proti smeru jazdy do 15 mesiacov

Vo veku do 15 mesiacov musia byť podľa nového predpisu deti vozené v aute proti smeru jazdy. Pri súčasne používanom uložení dieťaťa v smere jazdy dochádza pri čelných a šikmo čelných nárazoch k častému poškodeniu chrbtice dieťaťa tým, že relatívne ťažká hlava (bežne 1/3 hmotnosti celého tela) letí nekontrolovane vpred, zatiaľ čo trup je pripútaný a ostáva na mieste. Tieto zranenia chrbtice aj pri relatívne drobných nárazoch môžu dieťa poznačiť na celý život! Pri otočení autosedačky v protismere jazdy sa tlak zotrvačných síl rozloží do chrbta sedačky rovnomerne a ani hlava nikam zásadne neletí. Vo Švédsku dokonca, a nielen tam, odporúčajú voziť deti v aute v protismere jazdy až do 4 rokov, aby prípadné zranenia z čelných nárazov boli minimálne a bez trvalých následkov.

Autosedačky podľa výšky dieťaťa

Nové autosedačky od nového roka kupujte podľa výšky dieťaťa. Každé má inú stavbu tela a je dôležité, aby malo dieťa práve ramená prichytené pásmi. Nový predpis tiež stanovuje, že autosedačky sa majú upevňovať len pomocou uchytenia IsoFix. Neznamená to však, že staršie autosedačky s upevňovaním pomocou bezpečnostného pásu treba vyhodiť. Od januára 2018 začína platiť prechodné 5-ročné obdobie, v ktorom budú akceptované oba druhy upevnenia detských sedačiek. Ak ale idete v dohľadnej dobe kupovať autosedačku, určite ju už teraz kúpte podľa nových predpisov.

zdroj foto: koncern.cz a BMW