Typická slovenská "pani podnikateľová"?

Z danej informácie vieme vyčítať dve veci. Minister má zvláštne predstavy autách jazdiacich po našich cestách. Dovolím si tvrdiť, že na Slovensku je minimum manželiek podnikateľov (ak vôbec nejaká), ktoré denno-denne jazdia na Ferrari. Druhou, a tou horšou, správou je fakt, že vláda možno opäť zavedie limity na odpisy.

Odpisy predstavujú daňový náklad, ktorý znižuje daňový základ a teda aj výšku dane zo zisku. Ak teda bude existovať limit na odpis, podnikatelia si budú môcť znížiť daň zo zisku len v obmedzenej miere. Rovnaké opatrenie sme tu už mali počas prvej Dzurindovej vlády.

Vláda na boj za zvýšenie výberu daní od podnikateľov použije ich vlastné autá. Úspešní zaplatia viac.

Aké autá by prípadný limit postihol, tak to nevieme. Len aby to nedopadlo ako daň z luxusu alias registračná daň.

Finálnu podobu limitov zatiaľ nepoznáme. Súčasná vláda sprísnila odpisy aj v roku 2013. Denník Sme uvádza aj možnosť progresívnych limitov. Spoločnosť s vyšším obratom dostane vyšší strop a naopak.

Dostupné, no nepotvrdené informácie hovoria o tom, že vláda má v zálohe aj možnosť zdanenia všetkých áut. Daň z motorových vozidiel v súčasnosti platia podnikatelia. V prípade potreby však môže nastať situácia, že platiť daň za svoje autá budeme všetci. Ide však o pomerne nepravdepodobný scenár, pretože ministerstvo ho neuviedlo v Programe stability. Ide o dokument, ktorý každoročne predkladáme Európskej komisii a Rade EÚ a v podstate predstavuje rozpočtovú stratégiu štátu.

Zdroj: sme.sk

Prečítajte si aj:  KONEČNE! Deliaca mreža môže z N1 áut preč