Vždy si dajte kolesá vyvážiť. Nevyvážené kolesá negatívne vplývajú na jazdné vlastnosti, z dlhodobého hľadiska poškodia podvozkové časti, znižujú jazdný komfort a dokonca ohroziť vašu bezpečnosť.

"Napriek tomu, že som kolesá dával vyvážiť koncom minulej sezóny, nestačilo to. Hoci som na nich veľa nenajazdil. Tento rok si starostlivosť žiadali opäť. Nasledovala teda návšteva pneuservisu."


Čo radia odborníci? Vyváženie kolies treba vykonávať aspoň raz ročne, alebo po prejdení 20 tkm. Osobne som zimné vyvažoval vždy pri sezónnej výmene. Nesprávne vyváženie môže spôsobiť nerovnomerné opotrebenie pneumatík. Vibrácie spôsobia opotrebenie zavesenia kolies a ďalších podvozkových častí auta. Kľudne sa vám môže roztriasť a rozvŕzgať interiér.
 

Ak si doma prezúvate auto, dôkladne očistite dosadacie plochy ako na kolese, tak na náboji. Zimná a letná sada diskov nemusí mať totožné matice alebo skrutky. Nesprávne matice alebo skrutky môžu poškodiť disk, prípadne sa môžu počas jazdy celkom uvoľniť. Verte, nie je to nič príjemné, keď sa za jazdy uvoľní koleso...

Vyvažovacie zariadenie - vyvažovačka ravaglioli

Aj tá najlepšia vyvažovačka neznamená automaticky zaručene dobrý výsledok. Nesprávne uchytenie kolesa, alebo nečistota dosadacej plochy môže spôsobiť zlé vyváženie. 

Čím sú kolesá väčšie, širšie a s nižším profilom, vyváženie musí byť kvalitnejšie. Pri používaní auta sa bežne stáva, že závažie môže odletieť, alebo sa môže guma voči disku trochu posunúť. Niektorí odborníci dokonca odporúčajú pri obutí nových pneumatík dať ich ešte raz vyvážiť po približne 500 - 1000 kilometroch, keď si guma  s diskom „sadne“.

Nie každá vyvažovačka dokáže vyvážiť všetko. Ak máte atypické disky, napr. bez stredovej diery, alebo s veľmi veľkými rozmermi, menšie pneuservisy si s nimi neporadia. Vyhľadajte svoj autoservis s pneuservisnými službami a geometriou, na
www.autokellyautoservis.sk/zoznam-servisov/