EU štítky delia pneumatiky do viacerých tried vzhľadom na ich nároky na spotrebu. Všetky pneumatiky predávané na území Európskej únie musia byť povinne označené EU štítkami, z ktorých sa dokážete dozvedieť niekoľko základných vlastností gúm – triedu spotreby A až G, triedu bezpečnosti podľa brzdnej dráhy a priemernú hlučnosť pneumatík. Ak chcete s obutými gumami šetriť palivo, zaujímať vás bude prednostne prvý údaj. Samozrejme, ideálne by bolo siahnuť po nových pneumatikách s triedou spotreby A. Až tak vysoká trieda sa nie vždy oplatí.

EU štítky delia pneumatiky do viacerých tried vzhľadom na ich nároky na spotrebu.

Výrazny rozdiel

Rozdiel medzi spotrebou vozidiel na 100 km s „áčkovými“ a „géčkovými“ pneumatikami môže byť až 0,5 litra paliva. Niekoľko desiatok centov síce nie je až taká veľká úspora, ak však za jednu sezónu odjazdíte napríklad 20 000 km, s pneumatikami triedy A môžete ušetriť pri tomto počte kilometrov aj 140 €. A to je už zaujímavá čiastka. Naopak, ak patríte medzi príležitostných vodičov, alebo vaše auto využívate len na krátke vzdialenosti, kúpa pneumatík s čo najlepšími vlastnosťami vzhľadom na spotrebu v konečnom dôsledku nemusí byť výhodná. Za kvalitu sa totiž pripláca, a preto patria pneumatiky s triedou spotreby A medzi tie najdrahšie. Vyššia investícia za kúpu pneumatík sa vám preto nemusí vždy oplatiť. Aj z tohto dôvodu sú zimné či letné pneumatiky v triede A, B či C vhodné pre vozidlá, ktoré najazdia ročne tisíce kilometrov a pre druhú skupinu vozidiel používaných na krátke vzdialenosti či príležitostne sú zas finančne ideálne pneumatiky s triedou spotreby D, E a niekedy dokonca aj G.

Nezabúdajte na ideálne hustenie pneumatík podľa odporúčaní výrobcom auta.

Nezabúdajte na ideálne hustenie podľa odporúčaní. Okrem triedy spotreby šetrnosť automobilov vzhľadom na spotrebu ovplyvňuje aj správne hustenie pneumatík. To sa do výraznej miery podieľa na valivom odpore. Ak je tlak pneumatík nízky, valivý odpor rastie a s ním aj spotreba. Prehustenie je zas veľkým bezpečnostným rizikom. Aj preto pri hustení pneumatík vždy sledujte odporúčania pre váš model vozidla.