Jednoduché len zdanlivo

Výber a nákup jazdeného auta vyzerá na prvý pohľad ako triviálna záležitosť. Navštívite najbližší autobazár, vyberiete si vysnívaný model, spoločne s predajcom vyriešite administratívu a maximálne po pár hodinách spokojne odchádzate domov s „novým“ autom. Teda,... kiež by to bolo také jednoduché.

Tým prvým problémom je fakt, že autobazáre pravdepodobne ešte viac ako súkromní predajcovia majú vo zvyku vykresľovať ponúkaný model v inzerátoch v oveľa ružovejších farbách, než by si daný kus zaslúžil alebo zodpovedalo realite. A tým nemáme na mysli povedzme skutočnosť, že sa v popise jeho výbavy nezriedka objavujú položky, ktoré auto reálne nemá.

Keď je „chyba“ súčasťou stratégie

Nie že by sme to považovali za fér jednanie. Napísať do inzerátu, že má auto ťažné zariadenie, klimatizáciu, bedrovú opierku či vyhrievané sedadlá, ale fakticky mu jedna či viac vecí chýba, je jednoducho klamstvo. A neverte tomu, že ide o obyčajný omyl. Často ide o súčasť premyslenej stratégie, ako vás prilákať do autobazára a ak si nekúpite zvolené auto, budú sa snažiť predať vám čokoľvek iné.

Ale povedzme, že chýbajúca položka vo výbave nie je to isté ako nepriznaná kozmetická či technická vada, stočený tachometer alebo zamlčaná oprava po nehode. Ani to ale nie je výnimkou.

Inzerát je len návnada

Inzercia autobazárov funguje ako šťavnatá návnada. Je dôležité chytiť vás a nie vysvetľovať vám, čo je na aute v neporiadku. Nemyslite si ale, že sa niečo ako kúzlom zmení, ak sa u predajcu áut z druhej ruky objavíte. Nikto za vami nepríde a nezačne vám ešte pred prehliadkou vysvetľovať, že v aute síce je klimatizácia, ale nebola naplnená, takže fakticky nefunguje. Nikto vám neukáže neodborne opravený, nedopasovaný či šlendriánsky nalakovaný blatník, škrabance na nárazníku, nevyčistiteľné koberce či vyskakujúci prevodový stupeň. Nie, na to všetko musíte prísť sami a ak niečo prehliadnete, nečakajte, že vám autobazár obratom uzná reklamáciu a obratom získate zľavu alebo hravo odstúpite od zmluvy. Takto to skutočne nefunguje.

Ak sa v autobazároch niečo hrá, tak to ani zďaleka nie je férovka, otvorená partia, v ktorej obe strany vedia, na čom sú. Berte to skôr ako hru na mačku a myš a – žiaľ – tou lovenou myšou je obvykle zákazník.

Fiktívne auto

Autobazáre často v snahe dostať vás tam, kam potrebujú, neváhajú vytiahnuť ani ťažšie kalibre, než sú neúplné či zavádzajúce informácie v inzerátoch. Ani použitie fiktívnych automobilov nie je také zriedkavé ako by ste si možno mysleli. Že netušíte o čo ide?

To si v inzercii vyhliadnete svoje ideálne auto. Má správnu výbavu, vyhovujúcu cenu i stav, ktorý vás zaujíma. Vyrazíte na obhliadku a na mieste vám oznámia, že „konkrétne vozidlo práve teraz odišlo“. Nie že by sa také veci nestávali. Zaujímavé ponuky skutočne miznú rýchlo. V dnešnej dobe prudko stúpajúcich cien jazdených áut a ich nedostatku na trhu dvojnásobne. Nedivte sa ale, ak ste sa stali obeťou triku alebo možno skôr podvodu. Ako presne vás oblafli? Kľudne sa mohlo stať, že vyššie spomínané auto v danom autobazáre nikdy nestálo, alebo stálo, ale predávalo sa za úplne iných podmienok. Jednoducho vás vylákali na atraktívny ale hlavne imaginárny model, ktorý „práve odišiel“, ale nebojte sa. Predajca má pre vás niečo lepšie. Síce s chudobnejšou výbavou, v horšom stave, vyšším počtom kilometrov, ale za to s vyššou cenovkou.

Príbehy o servisnej histórii

V zozname presvedčovacích metód autobazárov veľakrát nechýba ani servisná história, ktorá sa nedá nazvať inak ako rozprávková.

Ak nejaký automobil skutočne celú dobu svojej existencie navštevoval autorizovaný servis a záznamy v servisnej knižke zodpovedajú skutočnému fyzickému stavu, existuje určitá záruka toho, že deklarovaný stav zodpovedá tomu skutočnému. Stopercentnú istotu ale nikdy nemáte a pravdepodobnosť toho, že urobíte zlý obchod, sa rapídne zvyšuje, ak narazíte na takzvanú „kompletnú servisnú históriu“.

Záhada večného pera

Týmto popisom sú často nazývané papierové knižky, ktoré majú pečiatky neautorizovaných servisov, záznamy maximálne o výmene oleja a filtrov a osobitnou kapitolou sú tiež servisné knihy, ktoré síce majú záznamy zdanlivo z autorizovanej opravovne, ale za posledných desať rokov vyplňované vždy rovnakým perom, aj identickým rukopisom.

Ak je niekde rovnako rozumné zvýšiť pozornosť, tak je to v prípade predloženia servisných knižiek, ktoré síce boli zo začiatku vyplňované poctivo a správne, ale posledných desať, dvadsať či tridsať tisíc kilometrov záznam chýba. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako drobnosť, ale skutočne tušíte, čo sa s autom dialo počas tejto doby? Aj v tomto prípade preto platí, že bez dôslednej fyzickej obhliadky je uvedený doklad len bezcenný zdrap papiera.

Druhé kľúče a zatĺkame opravy

Takto by sme mohli pokračovať ešte dlho. Tých úskokov a dlhodobo zdokonaľovaných metód, ako vás presvedčiť, aby ste sa nechali nahovoriť na nevýhodný obchod, je totiž skutočne nepreberné množstvo. Patria k nim naoko maličkosti, ktoré vám ale nákup auta z druhej ruky v autobazároch môžu pekne predražiť. Za všetky môžeme spomenúť chýbajúce druhé kľúče, ktoré si síce môžete nechať vyrobiť, ale sú poriadne drahé.

Zatajované sú tiež väčšie či menšie opravy po nehodách, ktoré vám v lepšom prípade znehodnotia cenu pri opätovnom predaji, v tom horšom však môžu auto úplne vyradiť z prevádzky kvôli neodbornej oprave či stavu, ktorý je skrátka nebezpečný. Nehovoriac o tom, aká nákladná je väčšinou taká oprava.

Diagnostika nie je len v oku

Zabudnúť by ste nemali ani ľsti typu „cena platí, ale len v prípade financovania s vysokým úrokom“, „chýba nám tam DPH“ a to sme sa ešte nedostali ku skutočným technickým chybám konkrétnych súčiastok či väčších celkov na aute. Chybná spojka kompresora klimatizácie, nefunkčný EGR okruh, dvojhmotový zotrvačník tesne pred smrťou, vyššia spotreba oleja či úniky prevádzkových kvapalín. Skutočne si spomeniete na všetko? Starostlivo tiež každú jednu vec skontrolujete? A dokážete danú poruchu správne diagnostikovať?

Ak áno, tak vám samozrejme úprimne držíme pri výbere ojazdeného auta palce na oboch rukách. V dnešnej dobe to budete potrebovať. Pretože ruku na srdce: kto z vás už nezažil vyššie spomínané praktiky? Ak by ste sa ale chceli zbaviť neistoty toho, že na niečo zabudnete, prehliadnete a prídete o nemalé peniaze, aj na to v súčasnosti existuje zaujímavé nové riešenie.

Nahradí autobazáre online trhovisko?

Vám všetkým, ktorí jednoducho priznáte, že by ste dôkladnú kontrolu auta radšej prenechali ľudom s expertnými skusenosťami, môžeme odporučiť len jednu vec – skúste nákup online. Na tomto spôsobe predaja vozidiel z druhej ruky už postavili svoj obchod stránky ako Cazoo či Autohero a najnovšie sa o slovo hlási český startup Carvago, ktorý pôsobí aj na slovenskom trhu.

Okrem toho, že na internete nájdete nepomerne väčšiu ponuku, ktorá vám umožní vybrať si presne ten typ auta, výbavy a špecifikácie, ktorá vám vyhovuje, tak máte aj iné nezanedbateľné výhody. Tieto firmy si zákazníkov rozmaznávajú nielen tým, že vám automobil zakúpený kdekoľvek v rámci Európy pristavia priamo pred dom, ale každé jedno auto podrobia hĺbkovej technickej kontrole a kompletne preveria jeho pôvod. Prečo? Ako zákazník máte právo do štrnástich dní odstúpiť od zmluvy, bez udania dôvodu. Nemusíte skrátka nič vysvetľovať a firma vám vráti peniaze. Aj preto si napríklad Carvago musí byť reálnym stavom auta stopercentne isté a je jedno, či bolo kúpené v Belgicku, Nemecku alebo Taliansku.

Ojazdených áut je lokálne menej a sú drahšie

Službám tohto typu samozrejme nahráva tiež fakt, že sa kvôli čipovej kríze významne znižuje počet nových áut na trhu, tým pádom ich menej pribúda v ponuke ojazdených vozidiel a spoločne s nástupom elektrifikovaným modelov a stúpajúcim cenám je hľadanie auta z druhej ruky stále náročnejšie. 

Kým lokálne na niektorých miestach začína byť áut z druhej ruky reálne nedostatok, celkovo v rámci Európy je výber stále relatívne veľký. Aj preto napríklad Carvago dokáže ponúknuť v jednej chvíli viac ako 700 tisíc zánovných či starších vozidiel, takže odpadá tiež zdĺhavé hľadanie, ktoré vás v časovej tiesni môže donútiť vybrať si v autobazári model, ktorý v skutočnosti nechcete alebo ani zďaleka nezodpovedá vašim predstavám.

Článok vznikol v spolupráci s CARVAGO.com