Poradíme vám pri výbere zimných pneu, tentoraz R17 a R15

Ak vás čaká dilema, čo kúpiť pre svoje auto, tak môžete dať na rady kamarátov, alebo pozrieť si niekoľko testov a vybrať si to správne obutie. Lenže ako si vybrať, keď každá pneumatika môže vynikať v niečom inom? Treba zvážiť, kde budete v zime jazdiť. Ak je vašim revírom mesto ako napríklad Bratislava, tak najpodstatnejšie sú vlastnosti na suchom a mokrom povrchu, ak však často jazdíte lyžovať, podstatné budú aj vlastnosti na snehu či ľade.

Viete, kedy prezuť na zimné pneu? Ideálny čas je, keď priemerná denná teplota klesne pod 7°C.

Aj tento rok pre vás TopSpeed.sk pripravil výber z testov zimných pneumatík. Do úvahy sme zobrali výsledky rakúskeho auto klubu ÖAMTC a švajčiarskeho auto klubu TCS. Obidva kluby testovali pneu s rozmermi 225/45 R17 a 185/65 R15. Teda aj my prinášame výber z týchto dvoch rozmerov.

Poradíme vám pri výbere zimných pneu, tentoraz R17 a R15

Pneumatiky 225/45 R17

To najlepšie pre R17

Pozrime sa najprv na najlepšie zimné gumy s rozmermi 225/45 R17. Tu si najlepšie viedli Dunlop Winter Sport 5, aj keď na žiadnom povrchu nie sú najlepšie, ale nikde za top hodnotením veľmi nezaostávajú. Navyše sú spolu s Firestone Winterhawk 3 najkomfortnejšie. Ako druhé v celkovom hodnotení nájdeme Pirelli Winter SottoZero 3, ktoré sú na všetkých povrchoch mierne horšie ako Dunlopy. Tretie miesto patrí Firestone Winterhawk 3 s najlepším výsledkom na ľade. Stojí za to spomenúť aj štvrté miesto, Goodyear UltraGrip Performence Gen-1, ktoré sa hodia do vyšších oblastí, pretože najlepšie obstáli na snehu a ľade, zároveň sa môže pochváliť najlepšou spotrebou.

Najlepšími pneumatikami s rozmermi 225/45 R17 sú Dunlop Winter Sport 5, ktoré sa najviac oplatia aj z ekonomického hľadiska.
zimne pneumatiky od intercars

Poradíme vám pri výbere zimných pneu, tentoraz R17 a R15

Pri výbere nových pneumatík rozhoduje aj pomer cena/výkon, teda kde za svoje peniaze dostanete najviac. Z pohľadu peňazí sa najviac oplatí kúpiť Dunlop Winter Sport 5, ktoré sú aj víťazom testu. Druhé miesto si vďaka najnižšej cene odniesli Matador MP92 Sibir Snow, ktoré síce majú dobré výsledky suchu, snehu i ľade, ale úplne prepadli na vode. Vlastnosti na vode sú v našich končinách dôležité a preto Matador MP92 neodporúčame, hoci sa javí pre peňaženku veľmi priaznivo. Treťou najvýhodnejšou pneu je Viking Snow Tech II, ktorý podobne ako Matador boduje cenou, no vlastnosťami za špičkovými značkami zaostáva.

Poradíme vám pri výbere zimných pneu, tentoraz R17 a R15

Pneumatiky 185/65 R15

Druhými rozmermi, na ktoré sa dnes pozrieme, sú 185/65 R15. Tu sa najlepšími zimnými pneumatikami stali Goodyear UltraGrip 9, pneumatiky síce nie sú najlepšie na žiadnom povrchu, ale všade podávajú približne rovnaký výkon, najlepšie však na snehu, milým bonusom je najnižšia spotreba. Druhé miesto obsadili Michelin Alpin A4, ktoré patria medzi špičku na suchu, no nestratia sa ani na ostatných povrchoch a mali by vydržať najdlhšie. Tretie miesto patrí Nokian WR D4 s vyrovnaným výkonom naprieč všetkými podmienkami.

Pri rozmeroch 185/65 R15 sú najlepšími pneumatikami Goodyear UltraGrip 9, ale najviac za svoje peniaze dostanete pri Hankook i*cept RS2 W452.
zimne pneumatiky od intercars

Pozrime sa pneu 185/65 R15 z pohľadu pomeru cena/výkon. Najviac za svoje peniaze dostanete pri kúpe pneumatík Hankook i*cept RS2 W452, tie sú navyše najlepšie na suchom povrchu, no nestratia sa ani inde. Druhé miesto patrí víťazovi testu Goodyear UltraGrip 9. Tretie miesto z pohľadu cena/výkon obsadili Bridgestone Blizzak LM001 s výbornými vlastnosťami na snehu.

Zdroj: oeamtc.at, tcs.ch