Nie je to nič nové, platí to roky. Legislatíva považuje aj parkoviská za súčasť cestnej siete, a to znamená, že na nich platia rovnaké pravidlá ako na cestách. Takto sa na to automaticky musí pozerať aj polícia. Napríklad ak nie je značkami určené inak, tak na parkovisku rovnako ako na neoznačenej križovatke platí pravidlo pravej ruky, na ktoré skoro nik nemyslí a nerešpektuje ho.  Preto vás šmýkanie môže stáť od napomenutia až do blokovej pokuty 50 €. Že za čo?

Driftovanie na parkovisku je zakázané

Takzvané driftovanie, inými slovami kontrolované a vedomé šmýkanie sa s autom. Môžete poškodiť zaparkované automobily, ohroziť chodcov. Mnohí to skúšajú v noci, keď sú parkoviská prázdnejšie a bez chodcov. Aj tu sú nasledovné dôvody: rušenie nočného kľudu, jazda v protismere, nedanie znamenia o zmene smeru jazdy, nesprávne odbočovanie či otáčanie. Polícia je, žiaľ, oprávnená vás zastaviť a dokonca pokutovať. Často totiž hrozí pri takej činnosti nebezpečenstvo nehody a poškodenie cudzieho majetku. Treba si uvedomiť, že štátne parkoviská už fakticky neexistujú. Drvivá väčšina je v súkromnom vlastníctve.

Všetko sú to menšie prehrešky a polícia je v mnohých prípadoch veľmi zhovievavá (pri prázdnych parkoviskách a podobne), takýchto vodičov zvyčajne len upozorní a z parkoviska vykáže. Oficiálne stanovisko polície je, že máte navštíviť školu šmyku. Mnohí iste viete, že sám som inštruktorom v jednej z nich - v SuperDRIVE. To, čo si máte možnosť v tréningu školy šmyku vyskúšať, nie je to, čo hľadáte. Pre mnohých je motiváciou pravý opak. Jazdiť a šmýkať sa na snehu, nie učiť sa, ako šmyk čo najskôr zrovnať. Prosto mnohí hľadajú priestor, kde sa s autom vyblázniť. A ja to chápem... Legislatíva, žiaľ, nie a je nekompromisná.

Pokuta za driftovanie na parkovisku môže byť 50 €

Nemyslím si, že by mali dôvod uložiť "drifterovi" 150-eurovú pokutu na prázdnom verejnom parkovisku. Len s ťažkosťami by porušil pravidlá cestnej premávky závažným spôsobom. Vodič by musel jazdiť opitý alebo odmietnuť fúkanie, spôsobiť dopravnú nehodu, jazdiť s preťaženým vozidlom, ignorovať policajtov, nedať prednosť v jazde, jazdiť bezdôvodne v protismere, ohroziť chodca alebo cyklistu.

V prípade, že by vás policajti chytili, ako skúšate šmyky na parkovisku, mohli by vám dať bez obáv na mieste pokutu do 50 eur. Aj vodič je povinný správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Aj vodič, ktorý driftuje, je súčasťou premávky. Skúšanie krízových situácií v cestnej premávke, pri ktorých ohrozí samého seba, je takisto ohrozením bezpečnosti cestnej premávky. "Vodič je povinný pri odbočovaní dbať na zvýšenú opatrnosť. Vodič sa nesmie otáčať a nesmie cúvať na neprehľadných alebo na inak nebezpečných miestach," uvádza zákon.

Samozrejme, policajti zväčša tieto priestupky riešia dohovorom, no nie je to pravidlo. Záleží na okolnostiach, vašom jednaní s nimi, aj na podnete. Či ich na vás zavolali susedia, alebo si vás všimli ako hliadka, keď šli okolo.

Z uvedeného vyplýva, že najlepšie je si pre túto skvelú zimnú zábavku vodičov dohodnúť súkromný areál, letisko, slepú cestu... Ale s povolením jej vlastníka.