Určite v mnohom výnimočná automobilka Tesla znova predlžuje čakanie na nový typ v portfóliu, Model X. Pôvodne sa z neho mali prví majitelia tešiť už od začiatku tohto roka, s tým, že v Californii spustia výrobu už koncom roka 2013. Tento termín sa však automobilke nepodarilo naplniť a koncom júna toho roku Tesla ohlásila posunutie začiatku výroby Modelu X o rok voči pôvodnému plánu. Vedenie automobilky teda chcelo spustiť výrobu koncom tohto roka a dodať prvé kusy zákazníkom začiatkom roka 2015. Aj tento plán sa však odkladá a majiteľ firmy Ealon Musk nedávno ohlásil nový termín spustenia predaja. Tentoraz je ním tretí štvrťrok budúceho roka. 

Pôvodne sa z Modelu X mali prvý majitelia tešiť už od začiatku tohto roka, Ealon Musk však nedávno ohlásil nový termín spustenia predaja. Tentoraz je ním tretí štvrťrok 2015.

Jedným z dôvodov meškania sú aj výklopné dvere.

Dôvodov na odloženie začiatku predaja je viacero. Podľa vyjadrení vedenia, nie je problém vo vývoji samotného auta, ako skôr v zabezpečení požadovanej a konštantnej kvality výroby. Ealon Musk na túto tému povedal: "Vyrábať veľa kusov niečoho, dlhodobo a konzistentne je extrémne ťažké." Pre automobilku by teda nebol problém vyrobiť pár výborných kusov SUV Model X, problém je vyrábať ich rovnako kvalitné aj sériovo. Tesla sa chce v tomto prípade poučiť z výroby Modelu S. Sám Musk konštatoval: "Naučili sme sa lekciu z výroby, že problém príde pri jednom zo 100 kusov, ale pokiaľ nevyrobíte 100 kusov neviete o ňom." Jedným z prvkov, ktoré môžu spôsobovať problém sú podľa majiteľa automobilky aj dohora výklopné dvere v tvare sokolích krídel a variabilný druhý rad sedadiel. "S výklopnými dverami a druhým radom sedadiel pridávame veľmi nové prvky, ktoré nie sú na trhu a nikdy neexistovali v skutočne použiteľnej forme." povedal Musk.

"Naučili sme sa lekciu z výroby, že problém príde pri jednom zo 100 kusov, ale pokiaľ nevyrobíte 100 kusov neviete o ňom." povadal Musk. Problém je teda s konštantnou kvalitou výroby.

Koniec koncov je celkom logické, že najväčšie problémy budú spôsobovať, práve tieto nové prvky. Model X totiž stojí na rovnakej platforme ako Model S a využíva aj totožné pohonné ústrojenstvo a batérie. Jediným rozdielom je, že Model X bude v ponuke iba s pohonom oboch náprav s dvoma elektromotormi. Vyjadrenia automobilky o tom, že nový typ príde na trh až keď bude skutočne pripravený sú síce chvályhodné, no uvidíme ako túto správu zoberú zákazníci. Tesla totiž už prijala záväznú objednávku a samozrejme aj zálohu na Model X, od viac ako 20 000 záujemcov.