Qoros je automobilka, o ktorej ešte budeme počuť. Nechcem prorokovať jej úspech či neúspech, no pri počte inovácií a prístupe ktorý prináša, by bolo čokoľvek mimo úspešného zdaru veľká škoda. Treba si hneď na úvod ujasniť jednu zásadnú vec - automobilka má síce výrobné kapacity v Číne a pracuje v nej 70% Číňanov, ale jej know-how, management či prístup k vývoju a výrobe áut je striktne západného štýlu. Podľa ich vlastných slov nie sú Čínska, ale medzinárodná automobilka. Aj kapitál pochádza z minimálne dvoch zdrojov (Izrael a Čína).

 

 

Nové myslenie sa odráža aj v stratégií, ich autá sú určené primárne pre trhy v Číne, EÚ a Blízkeho východu a miesto lacného a nekvalitného produktu chcú ponúknuť kvalitné auto so špičkovou výbavou a bezpečnosťou a to všetko za rozumnú cenu. Nutno podotknúť, že podstatnú časť kľúčových komponentov si automobilka necháva vyrábať top firmami po celom svete: napríklad 6 st. automat dodáva Getrag, brzdy TRW. Motor je vlastnej produkcie. Vstup na trhy EÚ sa očakáva v roku 2015, dovtedy bude Slovensko jediná krajina mimo Číny, kde sa autá tejto značky budú predávať. Áno, je to kvôli nastaveniu procesov, ale najmä kvôli veľmi cennej spätnej väzbe od európskeho zákazníka.

Prvý počin tejto mladej automobilky (vznik r2007) nesie názov Qoros 3 Sedan. Ten spadá do segmentu C, avšak jeho platforma je prispôsobiteľná aj pre autá segmentu B a D. Je teda jasné, že v blízkej dobe môžeme čakať aj napríklad menší hatchback alebo väčšie SUV s logom Qoros. Podľa predstaviteľov je možné čakať nový model každých 6 až 9 mesiacov. Slušné. Záruka má byť dnes už klasických 36 mesiacov alebo 100 000 km.

 

Zaujímavé sú rozmery typu 3 sedan, patria k naväčším v triede - rázvor či rozchod kolies je niečo, čo si isto pozorne budú všímať najmä v Škode:

 

Qoros 3 Sedan rozmery:

dĺžka: 4614 mm
šírka: 1839 mm
rázvor: 2689 mm
rozchod kolies: 1579/1585 mm

Qoros 3 Sedan

O tvrdej príprave na úspech Qorosu hovorí aj hurúca správa od špecialistov na bariérové testy. Od Euro NCAP získal 3 sedan historicky najlepšie hodnotenie spomedzi áut vyrábaných v Číne. Ba čo viac, 3 Sedan získal 5 hviezdičiek a najvyššie skóre z testovaných áut v segmente v roku 2013! Aj na tomto príklade je vidieť, že sa nebude jednať o "ďalšieho v rade z Číny".

Qoros 3 Sedan bude fabrika chŕliť v počte 150 000 kusov ročne, avšak počíta sa s navýšením až na 350 000 kusov. Samozrejme, ak bude záujem. Všetko záleží najmä od toho, ako sa marketingu tejto značky podarí zmeniť myslenie klasického európskeho zákazníka. Vedenie automobilky sa netají tým, že ich vzorom sú v tomto smere Kórejci, ktorých autá boli ešte 15 rokov dozadu na smiech. A dnes?

Qoros 3 Sedan interiér

Ako sme už informovali, na Slovensku sa bude zatiaľ ponúkať len jedna verzia - najvyššia výbava s motorom 1,6 turbo (155 kW (210 k) a 210 Nm pri 1750 až 5000 o/min a 6 st. dvojspojkový automat. Jeho cena je 20 960 EUR s DPH (časom má pribudnúť aj "oholená" verzia s cenou pod 17 000 EUR. Je to veľa alebo málo za takto vybavené a bezpečné auto? Dajte nám vedieť dole v diskusii, váš názor bude isto zaujímať aj ľudí z automobilky.

 

Na prvý test Qoros 3 Sedan si ale budeme musieť počkať, v každom prípade to ale je auto, ktoré má svoje miesto aj na stránkach nášho magazínu. Prvý dojem naživo bol totiž viac než slušný.