Naozaj sú vodiči ohľaduplnejší a jazdia bezpečnejšie? Alebo týmto krokom sleduje minister iné ciele?

Na začiatok je dobré povedať, že zmeny majú aktuálne formu návrhu novely zákona. Ich platnosť ešte musí odsúhlasiť parlament, čo pri jeho zložení nebude veľký problém. Novinky vstúpia do platnosti od januára budúceho roka.  

 

Ak čakáte veľké zmeny a úsporu peňazí, zabudnite na to. Ľudovo povedané, ministerstvo sa snaží ľudí opiť rožkom. Zníženie pokút bude len naozaj kozmetické. Dnes policajti najčastejšie vyberajú pokuty vo výške 60 €. A presne táto sadzba pôjde dolu o 10 €. To znamená, že po novom dostanete za menej závažné priestupky pokutu len 50 €.

 

Zníženie pokút, elektronická evidencia, častejšie používanie reflexných prvkov a koniec zákazu parkovania na chodníku. To sú všetky novinky, ktoré navrhuje Ministerstvo vnútra v novele zákona.

Najpoužívanejšia sadzba pokút je 60 €. Po novom má klesnúť na 50 €.

Zníženie pokút sa teda dotkne napríklad: prekročenia rýchlosti v obci o 20 km/h; prekročenia rýchlosti mimo obce o 30 km/h; telefonovania počas šoférovania; zastavenie na prechode pre chodcov; nezapnutých bezpečnostných pásov; nezastavenia na STOPke; neprispôsobenia rýchlosti jazdy svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, stavu a povahe vozovky; vyhadzovania predmetov z vozidla; nadmerného hluku; vírenia prachu; rozstrekovania kaluží; zbytočného ponechania motora v chode a iných.

 

Pozitívne môžeme hodnotiť ďalšiu novinku, ktorou je evidencia áut prostredníctvom internetu. Na miesto majiteľov budú môcť značky vybavovať samotní predajcovia automobilov. V inom prípade bude možné cez internet vybaviť časenku s informáciou, kedy sa treba dostaviť na dopravný inšpektorát.

 

Ministerstvo pripravilo ešte dve zmeny. Za určitých podmienok rozšíri povinnosť chodcov nosiť v obci reflexné vesty. Autám a motocyklom sa zruší zákaz parkovať na chodníkoch. Nové pravidlá sú ešte ďaleko. Ako som už spomenul, do platnosti vstúpia najskôr začiatkom budúceho roka.

 

Prečítajte si aj:  Opel napadol tender Ministerstva vnútra na 1200 automobilov