Jednou z podmienok bezpečnej cestnej premávky je mať správne nastavené a fungujúce svetlomety. Nevhodné a nekvalitné autožiarovky, zle nastavené (oslňujúce) alebo dokonca nefunkčné svetlomety, či koncové svetlá výrazne ovplyvňujú bezpečnosť cestnej premávky. V nastávajúcom období s kratšou dobou denného svetla a veľmi častej zníženej viditeľnosti je faktor správneho osvetlenia jedným z kľúčových pre správnu, rýchlu a bezpečnú reakciu na pohyb chodcov a cyklistov alebo na inú náhlu dopravnú situáciu.

Cieľom akcie je upozorniť vodičov na riziká spojené s prevádzkou vozidla, ktoré nemá správne nastavené alebo funkčné svetlomety a nutnosť pravidelnej kontroly autožiaroviek a funkčnosti celého osvetlenia motorových vozidiel. Správne nastavenie svetlometov alebo zmeranie intenzity osvetlenia autožiarovky, ktorá v priebehu jej životnosti klesá, pritom vodiči nemôžu zvládnuť v domácich podmienkach bez nutného vybavenia.

Zoznam servisov, ktoré budú nastavovať svetlomety zadarmo, nájdete na www.vidiet-a-byt-videny.sk

Zásady správneho svietenia vedúce k zvýšeniu bezpečnosti účastníkov cestnej premávky:
 

1) Bezpečná jazda začína čistými sklami auta, ďalej je potrebné mať čisté svetlomety a správne okuliare pre vodičov s takisto čistými sklami.

2) Pred jazdou vždy skontrolujeme funkčnosť svetlometov, nielen čelných a smerových, ale aj koncových a brzdových. Táto kontrola by sa mala stať jedným z pravidelných rituálov pred jazdou.

3) Do svetlometov kupujeme kvalitné a správne autožiarovky a ich výmenu vykonávame vždy v páre, tzn., ak nám prestane svietiť jedna zo žiaroviek, automaticky vymeníme aj žiarovku v druhom svetlomete.

4) Svetlomety nechávame pravidelne, a to minimálne raz za rok (najlepšie pred zimnou sezónou) odborne ošetriť a skontrolovať. Optimálne nastavené svetlomety by mali maximum svetla vrhať do vzdialenosti 40 m pred automobil. Čisto vymedzený svetelný kužeľ by potom mal sústrediť svetlo 75 až 100 m pred vozidlo, kde ho vodič najviac potrebuje pre zaznamenanie prekážok. Dosvit do vzdialenosti až 200 a viac m je optimálny. Len ak budete mať správne nastavené svetlomety, môžete včasne zaznamenať prípadné prekážky na ceste, nebezpečenstvo, alebo neštandardné dopravné situácie. Správne osvetlenie vám tiež umožní vidieť dobre na dopravné značky, cyklistov i chodcov a umožní včas a bezpečne reagovať.

5) Ak máme svetlomety vybavené manuálnym regulátorom výšky svetlometov, tak ho použijeme pred každou jazdou, pri ktorej nám náklad nadmerne zaťaží zadnú časť vozidla. Predídeme tak nepríjemnému oslňovaniu protiidúcich vozidiel alebo ostatných účastníkov cestnej premávky.

6) Vždy so sebou vozte náhradný pár vhodných autožiaroviek. Automobil len s jedným funkčným svetlometom môže v tme pôsobiť ako motocykel (toto pravidlo neplatí pri vozidlách s xenónovými výbojkami).

7) Svietiť za jazdy je povinné. Svetlomety sa však nerozsvietia automaticky u všetkých vozidiel, preto je vždy dobré pred jazdou prekontrolovať, či máte svetlá naozaj zapnuté. Väčšine vozidiel s automatickým denným svietením navyše svietia svetlá len vpredu, vzadu nie je vozidlo osvetlené. Vozidlo sa tak zo zadného pohľadu napr. v hustom daždi stáva doslova neviditeľným!

8) Používajte hmlové svetlá vždy, keď je to potrebné. Teda za hmly, hustého dažďa alebo pri silnom snežení. V prípade, že tieto podmienky pominú, nezabudnite ich vypnúť. Svetlo z týchto svetlometov je za normálnej viditeľnosti príliš ostré a môže spôsobiť nepríjemné oslnenie. Nezneužívajte tieto svetlá pre zabezpečenie silnejšieho svetelného toku na povrch vozovky. Namiesto nesprávneho použitia hmlových svetiel za dobrej viditeľnosti radšej spomaľte.

9) Nielen automobily majú povinnosť svietiť, cyklista je rovnako povinný mať za jazdy za zníženej viditeľnosti rozsvietený svetlomet s bielym svetlom svietiacim dopredu a zadné svietidlo so svetlom červenej farby alebo prerušovaným svetlom červenej farby. Varovné blikajúce koncové svetlo môžete vidieť až do vzdialenosti 1000 metrov. Vodič auta tak môže cyklistu včas vidieť a prispôsobiť rýchlosť jazdy danej situácii.

10) Aj chodci by mali byť vidieť a myslieť na svoju bezpečnosť! Chodec v tmavom oblečení je pre vodiča viditeľný až zo vzdialenosti, v ktorej, s ohľadom na rýchlosť vozidla, už nemôže zareagovať včas, aby sa vyhol prípadnej kolízii alebo stretu s týmto chodcom. Reflexné prvky, reflexné oblečenie, vesty, reflexné pásky a odrazky sú preto dôležitým prvkom pre bezpečnosť a môžu výrazne zvýšiť viditeľnosť chodcov a tým ochrániť ich zdravie či dokonca život.

Partneri akcie su:
 

OSRAM, HELLA, BECEP, AUTOKELLY, POLÍCIA SR

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 5 obrázkov