Takto vyzerá energetické označenie pneu povinné od novembra 2012

Takto vyzerá energetické označenie pneu povinné od novembra 2012

V Európskom parlamente preto ešte 25. novembra 2009 podpísali dokument – nariadenie (ES) č. 1222/2009  o energetickom označovaní pneumatík. Táto úprava prichádza v EÚ povinne do praxe od 1. novembra 2012. V kamenných predajniach pneumatík a v pneuservisoch sú štítky priamo nalepené na pneumatikách. Ak preferujete internetové obchody, tie musia označiť všetky svoje produkty vyrobené po 1.7.2012 tiež.

Sú internetové obchody, kde štítky ešte nenájdete. V niektorých je už dokonca možné aj zamerať sa na úsporu, priľnavosť a hluk a filtrovať si pneu podľa nových parametrov. Ak ste už hľadali pneumatiku podľa týchto údajov, určite ste si všimli, že zatiaľ žiadna pneumatika nemá hodnotenie „A“ v oboch vlastnostiach. Jednak neexistuje pneu, ktorá by bola dokonalá vo všetkých smeroch. Aj stupnica hodnotenia je postavená tak, aby sa nemuselo po roku pridať hodnotenie A+, A++ či A+++.

Na našom trhu zatiaľ pneumatiku s hodnotením A/A nenájdete. Novinky Pirelli Cinturato P7 Blue a Bridgestone Ecopia EP001S už  tieto vlastnosti dosiahli a na náš trh sa určite dostanú počas budúcej letnej sezóny. Svoje A/A pneumatiky ohlásili už aj kórejské značky Hankook a Kumho. Ďalší sa určite pridajú...