Uber - služba, ktorá veľa ľudom nič nehovorí. U nás ju môžete využívať len v Bratislave a veľmi blízkom okolí. O čo ide? O sprostredkovanie odvozu cez aplikáciu súkromnými vodičmi na ich vlastných autách. Výhoda? Pre zákazníka cena a neplatíte hotovosťou... Vodič, ktorý je najbližšie k cestujúcemu, objednávku potvrdí cez mobil a príde. Ďalšou výhodou je, že môžete na mobile sledovať, kde sa idúce auto nachádza. Prečo to vodiči robia? Peniaze... Nevravím, že sa na tom dá zbohatnúť, ale dá sa privyrobiť, ak máte veľa voľného času.

Uber je celosvetovo veľmi populárny. Aplikácia ale nevonia taxikárom a štátu...

Lenže s touto formou privyrábania majú problém aj bratislavskí taxikári a nielen oni. Uberisti im jednoducho kradnú kšeft a pritom nemajú povolenia, psychotesty, nemajú také výdavky, ako vodiči legálnych taxislužieb. Na druhej strane, spotrebiteľovi sa nečudujem, že volí odvoz cez Uber, keď sú niektorí taxikári nenažraní a z hlavnej stanice do Petržalky dokážu pýtať aj vyše 20 eur za pár minút jazdy. Proti Uberu pravidelne na území Bratislavy taxikári realizujú protesty, dokonca sa k vodičom a posádke v aute jazdiacom cez UBER správajú agresívne, blokujú ich, lepia im po aute nálepky a pod. Nie je to nič príjemné...


„Podľa zákona o cestnej doprave je akákoľvek preprava osôb vozidlami s obsaditeľnosťou najviac deväť osôb vrátane vodiča za odplatu taxislužbou. V prípade, že nie sú pri takýchto prepravách dodržané legislatívne podmienky (napr. označenie vozidla a podobne), ide o porušovanie tohto zákona a kontrolné orgány môžu v prípade zistení porušenia zákona konať,“ uvádza Martin Kóňa, hovorca Ministerstva dopravy SR.


Aplikácia Uber leží v žalúdku nielen bratislavským taxikárom, ale ide viac-menej o celosvetový problém. Francúzska únia taxikárov už v minulosti zažalovala generálneho riaditeľa Uberu pre Francúzsko a riaditeľa pre západnú Európu.


Taliansky súd tento týždeň už zakázal spoločnosti Uber používať mobilné aplikácie a ako dôvod uviedol nečestnú hospodársku súťaž. Súd uviedol, že Uber v Taliansku nesmie používať svoje aplikácie Black, Lux, Suv, X, XL, Select a Van ani propagovať služby. Súd rozhodol v prospech žaloby, ktorú podali najväčšie talianske asociácie tradičných taxislužieb.

KTORÝ DRUH PREPRAVY UPREDNOSTŇUJETE?

  • Cez UBER ( 75% )

     

  • Taxi ( 25% )

     

Odpovedalo 363 ľudí  

UBER UŽ V USA TESTUJE AUTONÓMNE TAXÍKY, NASADLI BY STE?

UBER UŽ V USA TESTUJE AUTONÓMNE TAXÍKY, ...

Službu Uber azda netreba predstavovať. Celosvetový „konkurent“ taxi služby sa už udomácnil aj na Slovensku. V ...

22. 12. 2016
AUTONÓMNE VOLVO XC90 OD UBER-U MALO VÁŽNEJŠIU NEHODU

AUTONÓMNE VOLVO XC90 OD UBER-U MALO ...

Nedávno sme informovali o projekte, ktorý rozbehol Uber v americkom štáte Kalifornia. Autonómne Volvo XC90 tam ...

27. 03.

Foto: MojAndroid