Test: Škoda Superb Combi 2.0 TDI CR DPF

Škoda Superb Combi sa mi mimoriadne páči od prvého momentu keď som ju videl na obrázkoch. Osobný kontakt s ňou nič nezmenil, práve naopak. Na rovinu vám poviem, ak by som mal kupovať veľké rodinné kombi v cene 25 - 30 000 €, Superb Combi by bol medzi novými autami jednoznažne v prvej trojke. Mnohé reklamné slogany pri uvedení nového auta v kampani preháňajú. Superb Combi medzi nás priniesla veta: Takto vyzerá úspech. Podľa mňa bol trefný vtedy a obstál aj skúšku času. Po vyše pol roku je Superb Combi totiž nie len úspechom pre klienta, v prípade, že sa pre ňu rozhodne, ale aj veľkým úspechom pre samotnú Škodu. Dokonca takým úspechom, ktorý svojej dcérke matka z Wolfsburgu závidí a chystá protiopatrenia. Ale o tom až na koniec testu...

Škoda slávi s typom Superb II, najmä s verziou Combi taký úspech, až jej ho vedenie VW závidí. Ak teda zvažujete kúpu auta v tejto triede, berte kým majú!

Superb Combi ponúka aj veľkorysí kufor, čo je celkom zrejmé už z jeho rozmerov. Základný objem 633 možno zväčšiť až na 1 865 litrov, čo sú už parametre malej dodávky. K tomu je možné za príplatok pridať komfort automatického otvárania a zatvárania piatych dverí a kladanie vecí do tohto auta je tak jednoduché a komfortné ako sa len dá. V priebehu II. polovice r2010 Škoda navyše do hry pridáva aj systém bezkľúčového odomykania, zamykania a štartovania, ktorý v Boleslavi volajú Kessy. A ak by ste sa chceli rozmanznávať ešte viac, okrem dvojzónovej automatickej klimatizácie si môžete dopriať ohromné panoramatické dvojdielne strešné okno s posúvnym predným dielom, čo je super, pretože mnohé autá prinesú len veľkú sklenenú strechu, ktorú nemožno otvoriť. A práve jej otvorenie je hlavne pre decká v peknom počasí super zážitok a radosť.

Že priestorová dispozíciia tohto auta je ďaleko nadštandardná sa tu spomína azda v každej sekcii. To by však nebolo dosť, ak by si vo veľkom a komfortnom aute vodič nedokázal správne sadnúť. To ale nie je problém Superb Combi. Nastaviteľné skoro všetko, jednak na sedadlách a tiež stĺpik riadenia ponúkajú spolu s riešením prístrojovky skvelé prostredie pre optimálny posed. Riadiť Superb síce nie je zážitok, ale nepochybne prináša pôžitok a spokojnosť. Cestovať v ňom je doslova radosť, hlavne na dlhé cesty. Toto je jedno z mála áut, kde sa na dlhých cestách rád a bez problémov posadím na zadné sedadlá a budem sa z toho tešiť!

Trápenie motora na valcovej brzde MAHA 4x4 v partnerskej firme MM RACING dopadlo pre dvojiltrový TDI motor nadmieru dobre. Ako vidíte na priloženom grafe, motor ponúka 131 kW (178 k) pri 3 955 otáčkach a až 363 Nm pri 2 520 ot. Z grafu zároveň možno vyčítať, že nárast výkonu tohto motora je veľmi plynulý. Ale tiež to, motor akosi neponúka maximum sily už od 1 750 ot po 2 500 ot, ale práve od 2 200 po 3 600 ot. Každopádne, tento motor dáva autu toľko sily a dynamiky, že moje želanie mať v Superb II 5, alebo 6 valcový TDI motor smeruje skôr ku kultúre chodu a lepšiemu zvuku. V žiadnom prípade nie pre nedostatok sily. Iste vám je jasné, že z tohto motora nie je extra problém softvérovou dostať 147 kW (200 k). Vravím vám, s týmto motorom je prosto radosť jazdiť, bez ohľadu na to, či si vyberiete 6 stupňový manuál, alebo robotizovanú DSG prevodovku s rovnakým počtom prevodov.

Superb môže ponúka také množstvá príplatkovej výbavy ale hlavne zaujímavé technické riešenia, že nie je vhodné ich tu menovať. Stavím sa, že by ste tento test nedočítali... :)

Rád by som však okrem mnohých prvkov komfortu a komplexných súčasných elektronických systémov na podvozku od ABS (protiblokovaciemu brzdovému systému), MSR (regulácie krútiaceho momentu), ASR (protipreklzového zariadenia), EDS (elektronickej uzávierky diferenciálu) a HBA (hydraulického brzdového asistenta) spomenul nový systém TSA. Osobne som ho nemal možnosť skúsiť - prívesy zväčša neťahám. Ale vy mnohí na dovolenke s karavanom oceníte inteligentný systém stabilizácie vozidla s prívesom. Stabilizačný systém TSA (Trailer Stability Assist) je automaticky v ESP. Prostredníctvom pribrzďovania kolies a zníženia sily motora motora dokáže účinne zabrániť nekontrolovateľnému rozkývaniu vozidla s prívesom do strán.

Navyše, Superb môžete dostať až s 9 airbagmi vrátane bočných, hlavových a kolenného airbagu vodiča. Vôbec, Škoda Superb patrí aktuálne medzi najbezpečnejšie autá na svete! Utvrdí vás v tom minuloročný, znova sprísnený bariérový test EuroNCAP, ktorého základné výsledky prinášame v obrázkoch nižšie. Kompletné hodnotenie Škody Superb II nájdete na tomto linku: http://euroncap.com/results/skoda/superb/2009/353.aspx

Škoda Superb Combi 2.0 TDI CR

PLUSY:

+ veľkorysí priestor,
+ spracovanie/materiály,
+ dojem/vážnosť,
+ motor výkon/ťah,
+ nadpriemerná dynamika,
+ služby prevodovky DSG II,
+ stabilita vo vysokých rýchlostiach,
+ všetko funguje ako má, ba aj lepšie,
+ robustnosť konštrukcie a interiéru,
+ vhodná pre naše necesty, nie na 18"
+ tuhšie pruženie/príjemný komfort.
+ super spotreba, cca 6,3 l/100 km
+ cena od 28 230 €
     

MÍNUSY:

- podvozok neadekvátny majestátnosti auta,
- sterilné riadenie,
- vzadu pre vyšších než 185 cm chýba priestor nad hlavou,
- v ponuke chýba 5 alebo 6 valec TDI,
ale to je jasne dané konštrukciou,
- dotykový LCD s dlhšou odozvou - nebezpečné,

Cenník a výbavy Škoda Superb II

Škodu Superb, hlavne verziu Combi, považujem spolu s typom Yeti za najlepšie škody všetkých čias! Týždeň s verziou Superb Combi 2,0 TDI potvrdil, že optimálna (rozumej najlepšia možná) kombinácia sú dvojlitre. Bez ohľadu na to, či si vyberiete vznetovú verziu s výkonom 103, alebo 125 kW, alebo zážihový dvojliter turbo so 147 kW (200 k) známy napríklad z verzie Octavia RS. Každopádne, okrem drobných výčitiek je Superb Combi skvelá mašina. Ak vám môžem odporučiť, ak po ňom poškuľujete, berte! Svetom sa totiž šíria nepodložené správy o tom, že VW zvažuje výrobu III. generácie veľkej škodovky, aby Superb neohrozoval výrobky VW a Audi tak ako to robí teraz. Nuž uvidíme, ako to dopadne. TopSpeed.sk by však Superb III Škodovke, aj jej klientom naozaj odporúčal...

Komentár redakcie: Peter ŠTURDÍK

Plne chápem, že sa VW zľakol vlastného dieťaťa menom Superb Combi. Je až tak vydarené, že sa súrodenci v rodine musia báť!

Škoda Superb Combi B6 2.0 TDI CR DPF DSG
rok výroby 2010
Motor:

liatinový radový 4-valec prepĺňaný turbodúchadlom s variabilnou geometriou lopatiek turbiny uložený vpredu naprieč s priamym vstrekovaním paliva, objem 1 968 cm3, 2-ventily na valec, hliníková hlava valcov, rozvod DOHC, vŕtanie x zdvih - 81 x 95,5 mm, kompresný pomer 16,5:1, max. výkon 125 kW (170 k) / 4 200 ot, max. krútiaci moment 350 Nm / 1 750 - 2 500 ot, litrový výkon 62,5 kW (85 k) / l.

Pohon: dve suché trecie spojky, 6-stupňová robotizovaná prevodovka DSG II, pohon predných kolies,
Podvozok: nezávislé zavesenie predných kolies McPherson, vzadu viacprvková náprava, skrutné stabilizátory, kotúčové brzdy p/z - 345/310 mm, množstvo elektronikých systémov podvozka: ABS, ASR, EBD, EBA, EDS, ESP, EPS, TSA, MSR, HBA,
Kolesá: ľahkozliatinové disky, rozmery diskov 7,5 x 18", pneu 225/40 R18
Rozmery a hmotnosti:

d x š x v - 4838 x 1817 x 1510 mm, objem kufra - 633 - 1865 l, pohotovostná hmotnosť - 1 594 kg, kombinovaná spotreba -6,2 l/100 km, výkonová hmotnosť 12,7 kg/kW.

Dynamické parametre:

max. rýchlosť - 218km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h - 8,9 s

Cena: Základný model - od 28 230 €,
Testovaná verzia - cca 39 500 €