Recenzia Renault Twingo Miss Sixty

Renault Twingo sme už na našich stránkach mali. Jednalo sa o verziu Twingo RS avšak to dnešné je z úplne iného súdka: Renault Twingo Miss Sixty. Pýtate sa prečo je tu tento ružovučký krpec na našich stránkach? Z jednoduchého dôvodu - pretože je iné a už dlho sme tu nemali čisto ženské auto. U nás sa totiž s radosťou pozeráme na zúbky autám, ktoré sú odlišné od tej masy na našich cestách. Ok, nie je to žiadne bláznivé Porsche, ale aj napriek tomu si zaslúžilo našu pozornosť. A nakoľko sa jedná o čisto mestské autíčko (nie, na diaľnicu ho neberte, je to utrpenie) rozhodli sme sa ho otestovať v trochu netradičnom dueli: požičali sme si jedno krásne čierne Mini a obe autá sme následne prehnali mestom. Teda prostredím, v ktorom sú ako doma. A ako to nakoniec dopadlo? To si už pozrite v priloženom videu.

Tak to vidíte, Twingo má zmysel a presne zasahuje svoju cieľovú skupinu. A tej sa páči, takže prečo mu nedať šancu? Máme to predsa potvrdené v našom prísne nevedeckom teste!

Aktuálna druhá generácia Twinga je na trhu od roku 2007, čiže môžeme predpokladať, že tu s nami ešte nejaký ten rok ostane. Jeho design je svieži a je to presne ten typ auta, ktorý sedí väčšine žien. Označujú ho ako "malé chutné" a jeho najväčšia výhoda je pri pohybe a parkovaní v meste. Niekedy, keď vidím tie utrápené ženy v mamutích SUV, sa sám seba pýtam, prečo si do mesta nezaobstarajú práve niečo takéto?

Čo poviete, mali Zuzka a Tina pravdu vo svojich argumentoch? Ich ženský pohľad je pri takýchto automobilových testoch neoceniteľný. Až sa divím, prečo viac žien netestuje autá, nie? Mimochodom, šoférom je presne tá Tina, ktorá to za volantom skutočne vie. Veď na driftérskych tratiach úspešne krotí svoje 8 valcové BMW. Twingo ich má presnú polovicu, ale to neznamená že je to len polovičné auto!

Renault Twingo versus Mini. Kto z koho?

Renault Twingo versus Mini. Kto z koho?

Pod malinkou prednou kapotou s kvetinkami bije ešte menší motor: štvorválec 1,2 16V ktorý dosahuje výkon 55 kW (75 k) a 107 Nm. Iste, nie je to žiadne stádo na trhanie asfaltu, ale stále sa bavíme o pohotovostnej hmotnosti tesne nad jednu tonu! Žiadna brzda premávky, ale čiperné auto s príjemným zrýchlením (na svoj objem samozrejme). Jeho zrýchlenie síce výrobca neuvádza, ale maximálku áno. Tá je vám však v domovskom prostredí Twinga zbytočná. Trocha ma ale prekvapuje fakt, že Renault neponúka k Twingu Miss Sixty automatickú prevodovku. Tú dostanete len vo verzií Quickshift Trend ktorá je však drahšia a má v základe podstatne menšiu výbavu. A to je škoda, pretože pojem "presné radenie" je pre tento manuál slovom zo slovníka cudzích slov...

Hoci je Twingo takmer najlacnejšie auto na trhu, stále sa jedná o krásnu ukážku veľkého pokroku automobilizmu za posledné roky!

Až pri sparťanskom aute ako je klasické Mini si človek uvedomí, ako veľmi nás moderné autá rozmaznávajú. A Twingo Miss Sixty nie je iné pretože to robí s radosťou. Na jeho palube máte všetko podstatné: od automatickej klimatizácie (za príplatok, inak manuálna), cez elektrické okná, centrál, mp3 rádio s ovládaním pod volantom a ak si priplatíte tak aj ESP (toto určite berte!). A samozrejme aj všadeprítomný posilovač riadenia (servo). Jednoducho veci, ktoré pokryjú potreby 99% percent šofériek a ktoré sa už pomaličky a iste stávajú štandardom. A aby bolo jasné že Renault pripravil toto auto práve pre slečny a ženy, dodal tejto edícií dva laky: jemnú ružovú a čiernu. Bolo by zaujímavé zistiť, ktorá farba nakoniec v popularite vyhrala...

Luxusne pôsobiaci interiér má dopĺňať aj lakovaný rámček okolo stredového displeja, avšak to je krok vedľa - cez slnečný deň sa vám "nádherne" odráža do čelného skla a v noci pri prejazde popod lampy "blikne" vždy, keď nejakú mínate. Keby bol aspoň v matnej farbe...

Interiér má Miss Sixty fakt chutný. A to vravím ako muž!

Interiér má Miss Sixty fakt chutný. A to vravím ako muž!

Už prvá generácia Twinga ma príjemne šokovala svojím vnútorným priestorom a druhá ide úspešne v jej koľajách. Toto auto na to nevyzerá, ale s prehľadom odvezie štvorčlennú dospelú posádku! To už síce budete mať z kufra len menšiu priehradku, ale stále sa jedná o nadpriemerne veľkú kabínu, aj keď klame telom. Ten veľký vnútorný priestor tu skutočne je, tak ako vpredu tak aj vzadu čomu napomáhajú samostatné zadné sedadlá, ktoré sú posuvné a sklopné.

Predné kresielka sú prijemne tvarované a v tomto prípade aj potiahnuté kvalitne sa tváriacou alcantrou a ružovým pásom. Ten, naštastie, nepôsobí barbinovsky, ale vyslovene vkusne ba až luxusne, je totiž v rovnakom odtieni ako samotný lak karosérie a na dotyk aj pohľad maskuje cenu auta.

Čo sme ale pri teste s dievčatami zistili, Twingo nemá dostatok veľkých priehradok s praktickým tvarom. Ak teda mávate potrebu mať okolo seba množstvo svojich vecí, tu môžete naraziť na problém. A ani plnú 0,7l flašu nedáte nikde. Minimálne nie bezpečne.

Áno, objem kufra môže byť problém...

Áno, objem kufra môže byť problém...

Jazdné vlastnosti sú pri aute ako Twingo ovplyvnené najmä dvoma faktormi: hmotnosť a veľkosť auta. To prvé vám vyčarí úsmev na tvári pri každom prejazde zákrutou. Je to úplne iný pocit, než šoférovať ťažkotonážnika, ktorý sa hrnie nosom von zo zákruty. Veľkosť auta a ultrakrátke previsy vám dajú o sebe vedieť hlavne pri prejazde väčšími nerovnosťami, ktorých je v Bratislave viac než by bolo milé. Auto býva v takýchto prípadoch nervózne (toto nie je vada Twinga ale údel malých áut) avšak pruženie pri nedokonalostiach našich ciest je aj tak na veľmi slušnej úrovni. Ak si však presadnete späť do Mini, razom vám bude jasná teória relativity, keďže pojem "nervózna jazda" okamžite naberie úplne iný rozmer. Všetko je teda relatívne...

Otáčkomer na stonke v strede za volantom je pekný detail.

Otáčkomer na stonke v strede za volantom je pekný detail.

Renault Twingo Miss Sixty má jednoznačne naše sympatie. Nehrá sa nič viac, než v skutočnosti je - štýlové auto do mesta s jednoduchou technikou a dostatočnou výbavou. Navyše je v tejto edícií vybavené prvkami, ktoré by ste inak nemali a to všetko za rozumnú cenu 8 490 € (základné Twingo od 7 690 €). Jeho prevádzkové náklady budú veľmi nízke, pretože len ťažko sa dostanete cez 6 litrov priemernej spotreby. Drvivú väčšinu času budete niekde okolo 5l/100 km.

Zrátané a podčiarknuté, s ponúkanou motorizáciou 1,2 16v sa za danú cenu jedná o veľmi slušné vozenie. Takže milujúci oteckovia, už viete čo kúpite tento rok pod stromček svojej dospievajúcej dcérke?

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 28 obrázkov