Test: Škoda Superb Combi 2.0 TDI CR DPF

Škoda Superb Combi sa mi mimoriadne páči od prvého momentu keď som ju videl na obrázkoch. Osobný kontakt s ňou nič nezmenil, práve naopak. Na rovinu vám poviem, ak by som mal kupovať veľké rodinné kombi v cene 25 - 30 000 €, Superb Combi by bol medzi novými autami jednoznažne v prvej trojke. Mnohé reklamné slogany pri uvedení nového auta v kampani preháňajú. Superb Combi medzi nás priniesla veta: Takto vyzerá úspech. Podľa mňa bol trefný vtedy a obstál aj skúšku času. Po vyše pol roku je Superb Combi totiž nie len úspechom pre klienta, v prípade, že sa pre ňu rozhodne, ale aj veľkým úspechom pre samotnú Škodu. Dokonca takým úspechom, ktorý svojej dcérke matka z Wolfsburgu závidí a chystá protiopatrenia. Ale o tom až na koniec testu...

Škoda slávi s typom Superb II, najmä s verziou Combi taký úspech, až jej ho vedenie VW závidí. Ak teda zvažujete kúpu auta v tejto triede, berte kým majú!

Superb Combi ponúka aj veľkorysí kufor, čo je celkom zrejmé už z jeho rozmerov. Základný objem 633 možno zväčšiť až na 1 865 litrov, čo sú už parametre malej dodávky. K tomu je možné za príplatok pridať komfort automatického otvárania a zatvárania piatych dverí a kladanie vecí do tohto auta je tak jednoduché a komfortné ako sa len dá. V priebehu II. polovice r2010 Škoda navyše do hry pridáva aj systém bezkľúčového odomykania, zamykania a štartovania, ktorý v Boleslavi volajú Kessy. A ak by ste sa chceli rozmanznávať ešte viac, okrem dvojzónovej automatickej klimatizácie si môžete dopriať ohromné panoramatické dvojdielne strešné okno s posúvnym predným dielom, čo je super, pretože mnohé autá prinesú len veľkú sklenenú strechu, ktorú nemožno otvoriť. A práve jej otvorenie je hlavne pre decká v peknom počasí super zážitok a radosť.

Že priestorová dispozíciia tohto auta je ďaleko nadštandardná sa tu spomína azda v každej sekcii. To by však nebolo dosť, ak by si vo veľkom a komfortnom aute vodič nedokázal správne sadnúť. To ale nie je problém Superb Combi. Nastaviteľné skoro všetko, jednak na sedadlách a tiež stĺpik riadenia ponúkajú spolu s riešením prístrojovky skvelé prostredie pre optimálny posed. Riadiť Superb síce nie je zážitok, ale nepochybne prináša pôžitok a spokojnosť. Cestovať v ňom je doslova radosť, hlavne na dlhé cesty. Toto je jedno z mála áut, kde sa na dlhých cestách rád a bez problémov posadím na zadné sedadlá a budem sa z toho tešiť!

Trápenie motora na valcovej brzde MAHA 4x4 v partnerskej firme MM RACING dopadlo pre dvojiltrový TDI motor nadmieru dobre. Ako vidíte na priloženom grafe, motor ponúka 131 kW (178 k) pri 3 955 otáčkach a až 363 Nm pri 2 520 ot. Z grafu zároveň možno vyčítať, že nárast výkonu tohto motora je veľmi plynulý. Ale tiež to, motor akosi neponúka maximum sily už od 1 750 ot po 2 500 ot, ale práve od 2 200 po 3 600 ot. Každopádne, tento motor dáva autu toľko sily a dynamiky, že moje želanie mať v Superb II 5, alebo 6 valcový TDI motor smeruje skôr ku kultúre chodu a lepšiemu zvuku. V žiadnom prípade nie pre nedostatok sily. Iste vám je jasné, že z tohto motora nie je extra problém softvérovou dostať 147 kW (200 k). Vravím vám, s týmto motorom je prosto radosť jazdiť, bez ohľadu na to, či si vyberiete 6 stupňový manuál, alebo robotizovanú DSG prevodovku s rovnakým počtom prevodov.

Superb môže ponúka také množstvá príplatkovej výbavy ale hlavne zaujímavé technické riešenia, že nie je vhodné ich tu menovať. Stavím sa, že by ste tento test nedočítali... :)

Rád by som však okrem mnohých prvkov komfortu a komplexných súčasných elektronických systémov na podvozku od ABS (protiblokovaciemu brzdovému systému), MSR (regulácie krútiaceho momentu), ASR (protipreklzového zariadenia), EDS (elektronickej uzávierky diferenciálu) a HBA (hydraulického brzdového asistenta) spomenul nový systém TSA. Osobne som ho nemal možnosť skúsiť - prívesy zväčša neťahám. Ale vy mnohí na dovolenke s karavanom oceníte inteligentný systém stabilizácie vozidla s prívesom. Stabilizačný systém TSA (Trailer Stability Assist) je automaticky v ESP. Prostredníctvom pribrzďovania kolies a zníženia sily motora motora dokáže účinne zabrániť nekontrolovateľnému rozkývaniu vozidla s prívesom do strán.

Navyše, Superb môžete dostať až s 9 airbagmi vrátane bočných, hlavových a kolenného airbagu vodiča. Vôbec, Škoda Superb patrí aktuálne medzi najbezpečnejšie autá na svete! Utvrdí vás v tom minuloročný, znova sprísnený bariérový test EuroNCAP, ktorého základné výsledky prinášame v obrázkoch nižšie. Kompletné hodnotenie Škody Superb II nájdete na tomto linku: http://euroncap.com/results/skoda/superb/2009/353.aspx

Škoda Superb Combi 2.0 TDI CR

PLUSY:

+ veľkorysí priestor,
+ spracovanie/materiály,
+ dojem/vážnosť,
+ motor výkon/ťah,
+ nadpriemerná dynamika,
+ služby prevodovky DSG II,
+ stabilita vo vysokých rýchlostiach,
+ všetko funguje ako má, ba aj lepšie,
+ robustnosť konštrukcie a interiéru,
+ vhodná pre naše necesty, nie na 18"
+ tuhšie pruženie/príjemný komfort.
+ super spotreba, cca 6,3 l/100 km
+ cena od 28 230 €
     

MÍNUSY:

- podvozok neadekvátny majestátnosti auta,
- sterilné riadenie,
- vzadu pre vyšších než 185 cm chýba priestor nad hlavou,
- v ponuke chýba 5 alebo 6 valec TDI,
ale to je jasne dané konštrukciou,
- dotykový LCD s dlhšou odozvou - nebezpečné,

Cenník a výbavy Škoda Superb II

Škodu Superb, hlavne verziu Combi, považujem spolu s typom Yeti za najlepšie škody všetkých čias! Týždeň s verziou Superb Combi 2,0 TDI potvrdil, že optimálna (rozumej najlepšia možná) kombinácia sú dvojlitre. Bez ohľadu na to, či si vyberiete vznetovú verziu s výkonom 103, alebo 125 kW, alebo zážihový dvojliter turbo so 147 kW (200 k) známy napríklad z verzie Octavia RS. Každopádne, okrem drobných výčitiek je Superb Combi skvelá mašina. Ak vám môžem odporučiť, ak po ňom poškuľujete, berte! Svetom sa totiž šíria nepodložené správy o tom, že VW zvažuje výrobu III. generácie veľkej škodovky, aby Superb neohrozoval výrobky VW a Audi tak ako to robí teraz. Nuž uvidíme, ako to dopadne. TopSpeed.sk by však Superb III Škodovke, aj jej klientom naozaj odporúčal...

Komentár redakcie: Peter ŠTURDÍK

Plne chápem, že sa VW zľakol vlastného dieťaťa menom Superb Combi. Je až tak vydarené, že sa súrodenci v rodine musia báť!

Škoda Superb Combi B6 2.0 TDI CR DPF DSG
rok výroby 2010
Motor:

liatinový radový 4-valec prepĺňaný turbodúchadlom s variabilnou geometriou lopatiek turbiny uložený vpredu naprieč s priamym vstrekovaním paliva, objem 1 968 cm3, 2-ventily na valec, hliníková hlava valcov, rozvod DOHC, vŕtanie x zdvih - 81 x 95,5 mm, kompresný pomer 16,5:1, max. výkon 125 kW (170 k) / 4 200 ot, max. krútiaci moment 350 Nm / 1 750 - 2 500 ot, litrový výkon 62,5 kW (85 k) / l.

Pohon: dve suché trecie spojky, 6-stupňová robotizovaná prevodovka DSG II, pohon predných kolies,
Podvozok: nezávislé zavesenie predných kolies McPherson, vzadu viacprvková náprava, skrutné stabilizátory, kotúčové brzdy p/z - 345/310 mm, množstvo elektronikých systémov podvozka: ABS, ASR, EBD, EBA, EDS, ESP, EPS, TSA, MSR, HBA,
Kolesá: ľahkozliatinové disky, rozmery diskov 7,5 x 18", pneu 225/40 R18
Rozmery a hmotnosti:

d x š x v - 4838 x 1817 x 1510 mm, objem kufra - 633 - 1865 l, pohotovostná hmotnosť - 1 594 kg, kombinovaná spotreba -6,2 l/100 km, výkonová hmotnosť 12,7 kg/kW.

Dynamické parametre:

max. rýchlosť - 218km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h - 8,9 s

Cena: Základný model - od 28 230 €,
Testovaná verzia - cca 39 500 €
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 36 obrázkov