Včera sme vám priniesli druhú 15-ku najlepších pretekárov cestovných áut z rebríčka top 30, ktorý zostavil magazín TouringCarTimes. Veľmi nás potešilo, že Maťo Homola podával počas svojej prvej sezóny v TCR také výkony, že sa dostal medzi 30 najlepších. Dnes v rebríčku pokračujeme a predstavíme si top 15 jazdcov cestovných automobilov sezóny 2016.

15 – Will Davison – V8SC – Tekno Autosport – 2 víťazstvá

Davison prišiel do tímu ako náhrada za Shanea van Gisbergena, no trvalo mu len dva preteky, kým zvíťazil. Prvé miesto v pretekoch 1000 km Bathurst bolo pre malý tím senzáciou a udalosťou sezóny. Will sa teda ukázal vo veľmi dobrom svetle a môžeme od neho očakávať silný rok 2017.

14 – Norbert Michelisz – WTCC – Honda Racing – 1 víťazstvo

Norbi išiel tento rok prvýkrát ako továrenský jazdec. V tíme Hondy mal dvoch excelentných tímových kolegov, Tiaga Monteira a Roba Huffa. Tlak však ustál a konečnom poradí skončil len o jeden jediný bod sa Monteirom. Na prvé víťazstvo si ale musel počkať až do záverečnej časti sezóny, keď vyhral preteky v Japonsku.

13 – James Nash – TCR – Craft-Bamboo – 2 víťazstvá

Nash jazdil v TCR prvú sezónu, no jazdil konzistentne a rýchlo, hlavne v porovnaní s tímovým kolegom Pepem Oriolom. V nováčikovskej sezóne na titul nedosiahol, môže sa to nešťastná nehoda s Maťom Homolom v Macau. V budúcej sezóne s ním môžeme počítať na najvyšších priečkach.

12 – Jamie Green – DTM – Team Rosberg – 1 víťazstvo

Jamie mal pomalý štart sezóny, ale víťazstvo v Zandvoorte mu umožnilo dohnať súperov. Tým pádom zostal v boji o titul až do konca sezóny.

11 – Tiago Monteiro – WTCC – Honda Racing – 2 víťazstvá

Sezóna 2016 bola Tiagova najlepšia vo WTCC. Na začiatku to vyzeralo, že Monteiro sa pobije o titul. Víťazstvo pred divákmi na domácej trati bolo pre neho vrcholom sezóny. Vyhral aj náročné preteky v Macau a bol tento rok najlepším jazdcom Hondy. Tímového kolegu Michelisza porazil o jeden bod.

10 – Sam Tordoff – BTCC – West Surrey Racing – 2 víťazstvá

Tordoff má za sebou vynikajúcu sezónu. Hoci jeho auto nebolo vždy najrýchlejšie a nevyhral ani toľko pretekov ako jeho súperi, usilovne zbieral body. Nemal však toľko šťastia, aby to stačilo na titul a musel sa musel sa uspokojiť s druhým miestom v konečnom poradí.

9 – Stefano Comini – TCR – Leopard Racing – 3 víťazstvá

Švajčiar tento rok jazdil s rozumom, naučil sa zabojovať len vtedy, ak je to potrebné. Stále však ukazoval výborný jazdecký štýl. V Macau to bolo ale iné a tam tvrdo bojoval, na nebezpečnej trati si dal však pozor na nehody a stal sa dvojnásobným šampiónom TCR International Series.

8 – Gordon Shedden – BTCC – Team Dynamics – 4 víťazstvá

V prvej polovici sezóny to vyzeralo, že Shedden už nemá nárok na titul. Po letnej prestávke však prišla zmena. Gordon nebodoval iba raz a tvrdo sa pustil do súperov. Z prvého miesta zrazil aj Tordoffa a vyhral šampionát BTCC.

7 – Scott McLaughlin – V8SC – Garry Rogers Motorsport – 2 víťazstvá

Pre McLaughlina bol tento rok najlepším, predviedol niekoľko životných výkonov v pretekoch a držal sa na dostrel prvého miesta. Po vynikajúcej sezóne skončil na bronzovej priečke, ktorú si za perfektnú sezónu určite zaslúžil.

6 – Marco Wittmann – DTM – Team RMG – 3 víťazstvá

Nemec vo farbách BMW bol opäť rýchly, konzistentný a mal dobrú stratégiou. Bodoval v 15 pretekoch z 18, to mu umožnilo bojovať o titul až do posledného kola sezóny a stať sa celkovým víťazom DTM 2016.

5 – Colin Turkington – BTCC – Team BMR – 4 víťazstvá

Hoci skončil na 4. priečke, v celkovom hodnotení BTCC zanechal stopu na prvých troch podujatiach sezóny (9  pretekov). Keď sa podarilo tímu BMR sfunkčniť Subaru Levorg v Outlon Parku, Turkington deklasoval konkurenciu. Ak by sa mu podarilo získať titul, bolo by to úžasné prekvapenie sezóny.

4 – José María López – WTCC – Citroën Racing – 8 víťazstiev

López ja v roku 2016 deklasoval konkurenciu, bolo na ňom vidieť, že je pod menším tlakom ako po minulé roky. V jeho podaní vyzeralo získanie tretieho titulu WTCC ako jednoduchá záležitosť. Hoci ho nový formát nútil byť menej agresívnym v pretekoch, kde sa štartoval v obrátenom poradí, s prehľadom využil svoju rýchlosť v hlavných pretekoch.

3 – Jamie Whincup – V8SC – Triple Eight – 7 víťazstiev

Jamie síce nedokázal poraziť tímového kolegu, stále patrí medzi najlepších jazdcov V8 Supercars. Počas roka urobil až priveľa chýb a to ho stálo titul. V roku 2017 si to chce vynahradiť a vybojovať svoj siedmy titul vo V8 Supercars.

2 – Edoardo Mortara – DTM – Abt Sportsline – 5 víťazstiev

Talian je pretekár, ktorý vyhral túto sezónu najviac pretekov v DTM. No chyba v Zantvoorde ho stála 10 bodov, ktoré mu nakoniec veľmi chýbali a skončil tak v celkovom poradí na druhom mieste. Ukázal však odhodlanie, bojového ducha, dokázal sa vysporiadať s technickými problémami a zahviezdil v posledných pretekoch.

1 – Shane van Gisbergen – V8SC – Triple Eight – 8 víťazstiev

Super rýchly Novozélanďan naplno využil to, čo mu ponúkol tím Triple Eight. Hoci čelil snáď najsilnejšiemu súperovi v podobe tímového kolegu Whincupa, mal úžasnú sezónu, ktorú korunoval svojím prvým titulom v sérii V8 Supercars. Za neuveriteľné výkony si zaslúži prvé miesto medzi top 30 jazdcami cestovných automobilov.

MAŤO HOMOLA MEDZI TOP 30 JAZDCAMI CESTOVNÝCH AUTOMOBILOV

MAŤO HOMOLA MEDZI TOP 30 JAZDCAMI ...

Magazín TouringCarTimes vyhlásil top 30 jazdcov cestovných automobilov sezóny 2016. Do hodnotenia zaradili medzinárodné ...

14. 12. 2016
MAŤO HOMOLA DOSIAHOL V ROKU 2016 SVETOVÉ ÚSPECHY!

MAŤO HOMOLA DOSIAHOL V ROKU 2016 SVETOVÉ ...

Mladému slovenskému pretekárovi Matejovi Homolovi sa podaril fantastický výsledok. V konkurenciu nabitom seriáli obsadil ...

24. 11. 2016