Ako si vedú európske autá na americkom trhu? Zaujať Američanov nie je nič jednoduché. V opačnom garde to takmer nefunguje vôbec. Koľko amerických áut vidno na cestách Európy? Veľa ich fakt nie je. Zato v Amerike sa poniektorým “našim” autám darí viac ako by sme si predstavovali. Toto je TOP 10 európskych aút predávaných v USA.

Miesto č. 1 - VW Jetta
Prvým je Volkswagen Jetta. V Európe sme ju poznali aj pod názvami Vento alebo Bora. Európanov až tak nenadchla, tu frčí Golf. No v Amerike sú sedany mimoriadne obľúbené. Prvá Jetta medzi nás prišla v roku 1979. V roku 2005 dosiahli celosvetové predaje 7 miliónov predaných kusov, z čoho až 1/3 šla za veľkú mláku. Jetta znamená pre Volkswagen veľa. Je totiž najpredávanejším Volkswagenom súčasnosti, hlavne v Amerike a Ázii.

Miesto č. 2 - BMW radu 3
Niet sa čomu čudovať, keďže trojka priniesla značke veľa ocenení. Magazín Car and Driver umiestňuje BMW 3 už od roku 1992 na prvé miesto medzi konkurenciou. A konkurenciou nemyslí len Mercedes triedy C alebo Audi A4, ale aj autá ako Lexus IS, Volvo S60, Infiniti Q50 a mnohé iné. V Mníchove majú čo robiť, aby vždy zaujali, no darí sa im to skvelo.

Miesto č. 3 - Mercedes triedy C
Za najväčším rivalom zaostáva len o kúsok, o čom svedčí aj ich poradie v rebríčku. Mercedes triedy C je veľmi populárne auto a vo výbere premiantov strednej triedy nesmie v žiadnom prípade chýbať. Že si Američania potrpia na komforte je známe, a preto je zaujímavé, že to v rebríčku nie je naopak a Céčko nie je pred trojkou.

Miesto č. 4 - Volvo S80

Štvrtým najpredávanejším európskym autom v USA je pre zmenu Švéd. Jedná sa o Volvo S80, vozidlo vyššej strednej triedy, ktoré si američanov získalo nie len dizajnom, ale najmä bezpečnosťou a spoľahlivosťou, ktorá sa Američanom so značkou Volvo spája viac než v iných krajinách. Mnohí majitelia sa na margo S80-tky vyjadrili, že je to najlepšie auto, aké kedy mali. Celkom silné tvrdenie, čo poviete?

Miesto č. 5 - Mini Cooper
Toto je asi najväčie prekvapenie hitparády. Všetci vieme, že Amíci chcú hlavne veľké a pohodlné auto. Mini 3. generácie síce znova zásadne narástol, no za veľký ho iste považovať nemožno. Mini Cooper američanov nadchol v rovnakých smeroch ako nás. Ženy sa zrejme vyžívajú najmä v dizajne, no a chlapi ocenia jeho hravosť, komunikatívnosť a celkovo skvelé jazdné vlastnosti. V novom modeli majú ďalší dôvod pre radosť. Tým je päťdverová karoséria typu hatchback, ktorá síce nie je v USA až tak populárna, no majú z nej určite viac radosti ako z menej praktickej trojdverovej karosérie. Zlatým klincom Miňasa je spotreba, ktorá je pre Američanov nezvyčajne nízka, ak vezmeme do úvahy zábavu, akú s týmto autom zažijú.

Miesto č. 6 - Audi A4
Je zrejmé, že toto auto tu pri trojke a céčku nesmelo chýbať. Prekvapí skôr to, ktoré iné autá ho v rebríčku predbehli. Ako vidno z rebríčka, v Amerike sú prémiové značky nemeckých výrobcov celkom obľúbené. Najmä stredná trieda. V Európe by poradie bolo asi opačné, a síce Audi, BMW a Mercedes. Aspoň podľa toho, čo vidíme na cestách. V USA si však Audi kupujú väčšinou ľudia, ktorí pohon 4x4 aj využijú. Okrem pohonu Quattro boduje spolahlivosťou, dizajnom a vraj aj športovosťou. K tomu všetkému technológie ako MMI alebo Google Maps a recept na bestseller je hotový.

Miesto č. 7 - BMW radu 5
Siedmym autom v našom rebríčku je opäť Nemec. Tentoraz je to BMW radu 5. Nikoho asi neprekvapí, že najobľúbenejšou generáciou tu bol typ E39. Mnohí totiž nevedeli prekúsnuť provokatívny dizajn generácie E60 a tiež sa hovorilo aj o poklese kvality materiálov v interiéri. Nakoniec si však aj e60-tka našla svojich prívržencov a pokračovala v dobrom mene, ktoré dovtedajšie 5-ky tak pilne tvorili. E39-ka, podobne ako všetky 3-ky, dostala najlepšie hodnotenie od magazínu Car and Driver od roku 1997 až po 2002. Typ F10 pokračuje a naďalej dostáva rôzne ocenenia ako najlepšie auto v triede a podobne.

Miesto č. 8 - VW Golf
Golf je najdôležitejším autom značky a patrí medzi najpredávanejšie autá na celom svete. U nás najčastejšie stretávame Golfy v päťdverovom prevedení hatchback alebo kombi, no v Amerike si obľúbili najmä trojdverový model. Golf taktiež dostal mnoho ocenení, ako napríklad Svetové auto roka 2009 (pre šiestu generáciu) alebo roka 2013 (pre generáciu siedmu). Po Jette je Golf druhým najpredávanješím Volkswagenom na svete.

Miesto č. 9 - VW Passat CC
Predposledným autom v rebríčku je Volkswagen Passat CC, alebo teraz už len CC. Do tohto auta sa Američania zbláznili najmä kôli dizajnu. Je to v podstate normálny Passat so zvažujúcou sa strechou a väčšinou len štyrmi miestami na sedenie. A je v rebríčku napriek tomu, že ponuka motorov je zúžená na dva - 2.0 TSI a 3.6 V6. Predaje v USA predčili očakávania. Až 60% Passatov CC bolo predaných práve tam.

Miesto č. 10 - VW New Beetle 
Desiatku uzatvára Volkswagen New Beetle. Dizajnom a aj všetkým ostatným učaroval najmä ženskému osadenstvu. So svojim duchovným predchodcom toho okrem mena nemá v podstate nič spoločné. Motor prešiel zo zadu do predu, pohon takisto, no a samotné motory dostali vyšší výkon a modernejšiu konštrukciu. V ponuke bol aj športovo orientovaný model 1.8 Turbo S so 180 koňmi, športovejším podvozkom, šesť-stupňovým manuálom a ďalšími drobnosťami. V ponuke nechýbal ani nami milovaný motor 1.9 TDI alebo v Amerike známy, päťvalcový dva a pol liter.

Vo videu môžete vidieť (a počuť) rozhovor dvoch chalanov, jedného z USA a druhého z Nemecka, na tému rozdielov áut, jazdenia a celkovo premávky v týchto dvoch krajinách.