Páčila by sa vám podpora kúpy elektromobilu alebo plug-in hybridu? Vedzte, že od roku 2016 realizuje Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP SR) Projekt podpory kúpy a registrácie ekologických vozidiel M1 a N1 a vy môžete získať dotácie na elektromobil. Recyklačný fond schválil pre projekt 5 miliónov eur do konca roka 2017. Podporiť mali približne 1000 nových „eko“ áut. Projekt však 5 mesiacov meškal kvôli schvaľovaciemu procesu.

 

ZAP SR predložil recyklačnému fondu žiadosť o predĺženie projektu.

Na elektrické auto vám prispejú

Rozvoj elektromobility je v Európe vyvolaný legislatívou a iniciatívami EÚ. Nariadenia Európskeho parlamentu stanovujú postupy, ako znížiť emisie áut kategórie M1 a N1 do roku 2020. Na ich základe si mali samostatné štáty vytvoriť nástroje a podporné opatrenia. Aj Slovensko schválilo strategické materiály. O čom hovoria?

Načrtli dva scenáre vývoja. Štandardný počíta s rezervovaným vnímaním elektromobility verejnosťou a konzervatívnym podnikateľským prostredím. Jeho cieľom je spolu 10-tisíc elektromobilov a plug-in hybridov do r. 2020. Optimistickejší technologický scenár predpokladá väčšiu angažovanosť právnických osôb a pozitívnejšie vnímanie verejnosti. Cieľ? 25-tisíc elektromobilov a plug-in hybridov. Koncom roka 2017 by na Slovensku malo byť spolu zaregistrovaných 1300 „zelených“ áut podľa štandardného scenára a 3120 podľa optimistického technologického.

VÝHODY ELEKTRICKÝCH ÁUT? TOTO JE 5 PODSTATNÝCH BENEFITOV

VÝHODY ELEKTRICKÝCH ÁUT? TOTO JE 5 ...

Elektromobily postupne nahrádzajú konvenčné spaľovacie motory. Aj keď majorite z nás bude ľúto za klasickým zvukom ...

15. 10. 2017
MÁ TOYOTA ELEKTROMOBILY PRIPRAVENÉ SÉRIOVO?

MÁ TOYOTA ELEKTROMOBILY PRIPRAVENÉ ...

Ako sú na tom súčasné sériové Toyota elektromobily? Sú už pripravené na masovú výrobu? Názory sa rôznia. Posledné ...

26. 11. 2017

Podporia aj plug-in hybridy, nielen čistokrvné elektromobily.

Podpora 3- až 5-tisíc eur

Projekt ZAP SR dotuje kúpu batériových elektrických áut (BEV) sumou 5 000 eur a plug-in hybridov (PHEV) sumou 3 000 eur. Predpokladajú 2/3 zastúpenie BEV a 1/3 PHEV. Teoreticky tak podporia kúpu až 1 152 áut. ZAP SR už má skúsenosti s podporou kúpy nových vozidiel. V roku 2009 manažovali „šrotovné“. Juraj Sinay, prezident ZAP, hovorí: „Schválením Projektu podpory kúpy vozidiel vznikli nediskriminačné a zároveň motivačné podmienky pre každého vlastníka vozidla.“

DOHODA MEDZI IONITY A SHELL ZABEZPEČÍ ROZŠÍRENIE NABÍJAČIEK

DOHODA MEDZI IONITY A SHELL ZABEZPEČÍ ...

V nedávnom článku sme informovali o projekte IONITY, ktorý by mohol naštartovať elektromobilitu s novými nabíjacími ...

28. 11. 2017
BUDE AUTONÓMNA JAZDA POSTRACHOM ALEBO SPÁSOU?

BUDE AUTONÓMNA JAZDA POSTRACHOM ALEBO ...

Desí vás predstava autonómnej jazdy? Mňa trochu áno. Nemám starosť o bezpečnosť, či to, že autá sa stanú cieľmi ...

20. 11. 2017

Projekt pokračuje v r. 2018

Priemerný mesačný počet registrácii je 36, v posledných 6 mesiacoch má stúpajúcu tendenciu, a to priemerne 40 vozidiel. Koľko áut dotovali? Počet rezervovaných podpôr je 445, pomer medzi BEV/PHEV je 275/170. Najviac dotácie využívajú právnické osoby, a to až 81,5 %. Nasledujú fyzické osoby, SZČO a obce.

AK zvažujete kúpu elektrického auta, ZAP vám finančne prispeje. Stačí ich kontaktovať pre bližšie info. Výhľad čerpania prostriedkov je pre rok 2018 pozitívny. Pri predpoklade registrácie 40-50 áut mesačne tak naplní pôvodný cieľ projektu, a to dotovaných aspoň 1000 vozidiel BEV a PHEV. Projekt podpory na základe dohody pokračuje v nezmenenej forme aj v roku 2018!

ZdrR