Mazda sa spaľovacieho procesu drží zubami nechtami a tvrdí, že vyvíja motor, ktorý bude rovnako emisne čistý ako elektromobil. Že je to utópia? Podľa Autonews Mazda vraví, že do výpočtov započítali aj „reťazec“, ktorý stojí za výrobou elektrickej energie pre elektromobily a jej distribúciu. O tom automobilky často nehovoria, spomínajú len priame nulové emisie. Ako sme však už ja a moji kolegovia písali vo viacerých článkoch na túto tému, výfukom elektromobilov sú elektrárne. Nový motor Mazda bude súčasťou 3. generácie motorov SkyActiv-3. 

SkyActiv je budúcnosť. Alebo nie?

Prvá generácia benzínových SkyActiv-G debutovala v roku 2011, druhá SkyActiv-X (vznetový princíp spaľovania benzínu) má prísť v roku 2019. Tretia generácia budúcnosti má ešte výraznejším spôsobom zapracovať na tepelnej účinnosti spaľovacieho procesu, hovorí boss pohonov v Mazde, Mitsuo Hitomi. Ak sa automobilke podarí zvýšiť tepelnú účinnosť o 27 % (na približne 56 %), po započítaní celkových emisií sa dokáže vyrovnať elektromobilom. Navyše, ak sa podarí znížiť množstvo vypusteného CO2 motormi o 25 %, efektivitou sa vyrovnajú elektromobilom. To dá spaľovaciemu motoru svetlú budúcnosť a pomôže mu v „boji“. Mazda tiež tvrdí, že ak započítame úplne všetky aktivity spojené s výrobou elektriny a elektromobilov, už niektoré z dnešných úsporných benzínových motorov sú emisne čistejšie ako „zelené“ elektrické autá.

PREČO MAZDA ODMIETA MALÉ TURBOMOTORY? AKÝ BUDE SKYACTIV-X?

PREČO MAZDA ODMIETA MALÉ TURBOMOTORY? AKÝ ...

Mazda odmieta downsizingové motory. Bolo to jasné už pri prvej generácii SkyActiv agregátov, najmä tých benzínových. ...

03. 01.
AKO FUNGUJE SPCCI MOTOR MAZDA SKYACTIV-X?

AKO FUNGUJE SPCCI MOTOR MAZDA SKYACTIV-X?

Mazda je malá automobilka, avšak na poli vývoja nových technológii je to veľký hráč. Už odjakživa ide tak trochu proti ...

20. 08. 2017

Japonci nepovedali, kedy tretia generácia SkyActiv príde. Vieme však, že už na nej reálne pracujú. Tvrdenia majú niekedy až príliš odvážne, ale „rebelstvo“ tak nejak k Mazde súčasnosti patrí. Podľa najnovších informácia vieme, akou cestou vývoja sa Mazda uberá aj v budúcnosti.  

Zdroj a foto: Autonews, Mazda