Štefan “Štofi” Rosina má v rukách zlato a hlavu na správnom mieste. Vďaka tomu nie je iba dobrý pretekár, ale aj správny chlap. Presvedčil nás o tom veľakrát a možno preto mnohých neprestáva udivovať aj vo svete mimo pretekárskej dráhy. Jeho kariéra v motoršporte nie je ďaleko od konca. No tento rok Štófiho ešte čaká sezóna bohatá na svetové seriály, v ktorých bude reprezentovať našu trikolóru.

 

Svetová liga 2013

Už 20. - 21. apríla osedlá Števo Rosina vozidlo Lamborghini Gallardo LP600 (V12 s objemom 4961 cm3, 535 k pri 7800 ot a 510 Nm pri 4500 ot, 6-stupňová sekvenčná prevodovka). Bude to na pretekoch FIA GT Series v belgickom Zolderi, kde odštartuje s tímovým kolegom Petrom Koxom v tíme Reiter Engineering. Jeho konkurentmi budú skutočne zaujímavé a zvučné mená. Viac nám o tom porozprával on sám: “Po dlhých mesiacoch som rád, že budúci víkend štartujem v sérii FIA GT Series spolu s Petrom Koxom v našom Lamborghini. Dúfam, že my aj auto budeme konkurencieschopní, a že budeme mať šancu si kvalitne zapretekať priamo proti takým menám, ako je najúspešnejší rely jazdec Sébastien Loeb, alebo jazdci F1 Karun Chandhok a Ricardo Zonta, prípadne iné hviezdy - ako mne dobre známy René Rast,” povedal o FIA GT Series, ktorá vyšla z bývalých Majstrovstiev sveta FIA GT1. Tam Štofi zaznamenal minulý rok dve pódiové umiestnenia.

Nové auto pre novú sezónu - Porsche 911 GT3 Cup typ 991

Štófi bude už čoskoro zoči-voči Sébastienovi Loebovi a ďalším borcom...

Návrat do Porsche SupercupPredošlý víkend sa Štefan vrátil z testovania prestížneho seriálu Porsche Supercup v Barcelone, ktoré sa jazdí pri pretekoch Formuly 1. Tu absolvoval 5 sezón a vybudoval si meno šikovného jazdca, čo ho napokon posunulo na pozíciu továrenského pretekára Lamborghini. V najznámejšom seriáli značky Porsche ho uvidíme hneď v úvodných pretekoch na katalánskom okruhu pri Barcelone. Podujatie sa jazdí v rámci Veľkej ceny Španielska Formuly 1. Reprezentovať bude svoj “starý” tím Lechner Racing.


“Keď som nové pohárové-cupové Porsche uvidel na fotkách, hneď sa mi zapáčilo. Toto auto je odvodené od nového typu 991. Oproti starej “cupovke” je na nej vidieť obrovský kus vývoja. Sekvenčnú prevodovku bola nahradili pádlami pod volantom, motor má o 15 k viac. Chcel by som poďakovať Walterovi Lechnerovi, ktorý mi umožnil medzi prvými auto vyskúšať, nakoľko sa s ním bude jazdiť len Porsche Supercup. Určite nepôjdem celú sezónu, to už nie je pre mňa priorita. Konkurencia na trati sa zišla ako vždy veľmi náročná. Myslím si, že táto séria patrí naozaj k tým najťažším na svete. Nakoľko som v Porsche dlho nesedel, mal som sa stále čomu priúčať,” zhodnotil svoj nedávny test a pôsobenie v Porsche Supercupe mladý pretekár.

Štófi so svojim otcom Štefanom Rosinom.

Ďalšie série?


Rosinovo ďalšie pôsobenie na svetových pretekárskych okruhoch záleží od viacero okolností. Na SlovakiaRingu ho určite uvidíme vo FIA GT Series a na tradičnej Veľkej cene Slovenskej republiky pretekoch cestných automobilov na okruhu. Spolu s ním veríme, že ho zažijeme opäť v slávnom seriáli ADAC GT Masters, ktorý sa v septembri pôjde aj na SlovakiaRingu.


Koniec dobrý...
Pre Štefana to má byť jeho posledná sezóna za pretekárskym volantom. Prečo? Má dve vysoké školy a povinnosti siahajúce za vášeň k motoršportu. Chce to ešte dôstojnú rozlúčku a prilba poputuje na klinec. Bude to Štefanova posledná sezóna? Zdá sa, že áno. Verme, že nie...

Štófi pozná veľa ľudí a veľa ľudí pozná jeho. Tu s hokejistom Ľubomírom Višnovským.