03.02.2016

Porsche nechce autonómne autá: iPhone nepatrí na cesty

Porsche ide zase proti prúdu! Po rozhodnutí ponechať v ponuke manuálne prevodovky v dobe, keď takmer všetci prémiový výrobcovia prechádzajú na automaty, prichádza s ďalším krokom, ktorý nik nečakal. Porsche nechce a nebude stavať autonómne autá. Každá veľká automobilka pritom už s vývojom dávno začala. Porsche však nemusí, keď bude treba, dostane ho "grátis" od veľkého brata VW/Audi. Takže na teraz sa fakt nemajú kam ponáhľať.

 

„Ľudia chcú šoférovať svoje autá sami. iPhone patrí do vrecka a nie na cesty,“ dodáva šéf Porsche.

Oliver Blume, šéf Porsche, sa pre nemecké noviny Westfalen-Blatt vyjadril, že príchod plne-autonómneho Porsche nehrozí. Blume zároveň verí, že majitelia budú chcieť mať auto stále pod kontrolou. „Ľudia chcú šoférovať svoje autá sami. iPhone patrí do vrecka a nie na cesty,“ dodáva šéf Porsche. Naznačuje, že spolupráca automobilky s technologickým gigantom Apple asi nehrozí.


Blume však nevylúčil použitie polo-autonómneho režimu. Na diaľniciach a dlhých cestách tak pravdepodobne ponúkne aj bezpilotný režim. No vodič bude môcť kedykoľvek prebrať kontrolu nad vozidlom.


Porsche nie je auto pre masy a výnimočnosťou áut z Zuffenhausenu sú výborné jazdné vlastnosti. No čím by bolo zaujímavé autonómne Porsche? Dizajnom, cenovkou, imidžom? Veľa ľudí si kupuje tieto autá kvôli zážitku za volantom (aj keď sa určite nájdu takí, ktorých láka imidž značky).

Elektromobil Porsche má prísť do konca roka 2020. Dostane približne 600 koní a na jedno nabitie zvládne viac ako 500 km. Plne autonómny režim v aute však nečakajte.

Porsche však nezanevrelo na inovácie. Značka chce do konca desaťročia predstaviť hybridnú 911-tku a elektromobil odvodený z konceptu Mission E. V prípade modelu 911 plug-in hybrid sa však objavili zákulisné informácie, že v aktuálnej generácii 991 nie sú schopní auto vyrobiť v termíne. Pre hybridný pohon totiž nie je v karosérii, či presnejšie v platofme miesto a preto s ním môžu začať až s príchodom ďalšej generácie typu 911.


Autonómne autá určite potešia mnohých ľudí (najmä takých, ktorých šoférovanie obťažuje). Ľudia, ktorí si kupujú športové autá ako Porsche, však budú aj naďalej požadovať zážitok za volantom. Autonómne autá však neodmieta len Porsche. Šéf Lamborghini Stephan Winkelmann má úplne rovnaký názor a besniace býky budú v najbližších rokoch plne pod kontrolou vodiča.


Máte rovnaký názor na to, že Porsche by malo zostať pod kontrolou vodiča? Lebo ja žiadny zmysel v športových autonómnych autách nevidím.


Zdroj: autotributeSÚŤAŽ: Súťaž o AKU vŕtačku Starline za 65 €

AKU vŕtačka Starline za 65 € Chcem súťažiť


DISKUSIA K ČLÁNKU - VYJADRITE AJ VY SVOJ NÁZOR

Prihláste sa, ak máte konto na TopSpeed.sk.

03.02.16 10:17 | VladoV

106

89

Za mna maju BIG LIKE :)
Jazdím na: Lada 4x4M

odpovedať

22 | 1

03.02.16 10:21 | neviem meno
Celé autonómne autá sú hlúposť. Keď už nieje čo inovovať, tak sa začnú vymýšľať takéto sprostosti. Je to slepá vetva. Páči sa mi postoj Porsche.
A koho šoférovanie obťažuje, nech chodí autobusom alebo vlakom, aspoň nebude zavadzať na ceste

odpovedať

0 | 0

03.02.16 10:43 | Tupkári / komplex ovčania
Ako vidíte, Blume nevylúčil použitie polo-autonómneho režimu

Dalši alá tupky članoček s bombasticko populistickým nazvom, bežný ovčan si prečita iba nadpis a kukne obrazok a šup hned komentík :-)

Realita je taka že pojdu samozrejme po prude lebo čo si žiada trh to dostane takže elektrické porsche s 1000NM autonomnou jazdou bude samozrejme uplná realita, to že si vypnete pilota zašantite je predsa jasné ale to ponukne samozrejme každa automobilka.

achh jaj :-( ale celkovo prispevky od Olivera stoja za h...o zase na druhu stranu plnia učel a pritiahnu pozornosť či už ludi ako som ja ktoremu sa zastavuje rozum nad tým odpadom a zase naopak ostatnym ktorý hurá hurá, jéjé, mamí :-)

odpovedať

0 | 0

03.02.16 11:16 | Bynn
Autonomia v soferovani auta - urcite ano, ja chcem auto, ktore si po dialnici pojde samo a ja si budem moc pospat.. kto robi rocne vela km si to vie predstavit..neznamena to ale, ze nechcem soferovat, alebo ma soferovanie nebavi - bavi, ale ist 300km po rovnej dialnici v nezaujimavom prostredi proste nebavi nikoho...

odpovedať

0 | 0

03.02.16 11:20 | blaster

235

84

Super moja reč....ruky hore za Porsche

odpovedať

6 | 2

03.02.16 13:11 | Tuko
Ja sa na autonomne auta velmi tesim. Sa bude dat oddychnut na dlhej ceste. Inac neviem ako vy, ale ja by som ovela viac bral silny elektromobil s dobrym dojazdom ako trojvalec.

odpovedať

0 | 0

03.02.16 14:56 | jancio
Nepáči sa mi že autonómne autá posielajú na cesty, ale ešte horšie je to s Audi a Nissan. oni posielajú autonómne autá aj na okruhy.Úplne choré, žiaden zážitok z jazdy. A Porsche sa čudujem že ide vyrábať elektromotor mne sa nepáči u Porsche hybrid to by si mala nechať Toyota v Priuse a ... A kto nerád šoféruje nech ide radšej autobusom.

odpovedať

0 | 0

03.02.16 18:03 | Tango030

58

74

Pokiaľ to bude voliteľný režim tak v tom vidím iba samé výhody.Kto nechce nech si to neaktivuje a všetci si prídu na svoje :D
Jazdím na: Ford

odpovedať

0 | 0

03.02.16 19:10 | 828282882829199282828
Jáj jaj jaj.. To je tu zase odborníkov na hybrid.. Zaujímavé je ze s Porsche 918 , P1 a LaFerrari ste všetci v pici a ked ma byt 911 hybrid tak zrazu všetko zle :) kombinácia spaľovacieho motora s elektromotorom je výborná vec nakoľko ten elektromotor ma od nulových otáčok 100% výkon a skvele doplna ten spaľovací a pomáha mu v spektre kedy ten spaľovací nepodáva svoje maximum a to vedie k ešte väčšej zábave a radosti za volantom.

odpovedať

0 | 0


Fuchs jar 2016

Najnovšie komentáre