Nemecký auto klub, ADAC, nedávno zverejnil správu, podľa ktorej môžu byť autá značky BMW, vybavené systémom Connected Drive, napadnuté cudzími osobami. Systém Connected Drive totiž umožňuje svojmu majiteľovi ovládať niektoré funkcie auta pomocou mobilného telefónu. Patrí medzi ne napríklad ovládanie klimatizácie a kúrenia, zapnutie svetiel, spustenie klaksónu, ale aj zamknutie a odomknutie auta. A práve tu je nebezpečenstvo, pretože ľuďom z ADAC sa podarilo napodobniť mobilnú komunikáciu medzi majiteľom a autom a vyslať falošný signál SIM karte v aute, pomocou, ktorého odomkli vozidlo. Všetko bez toho, aby po sebe zanechali stopu. Podarilo sa im to najmä, vďaka tomu, že komunikácia medzi telefónom a autom nebola zabezpečená. To znamenalo problém pre 2,2 milióna áut, značiek BMW, Mini a Rolls-Royce, vybavených systémom Connected Drive.

Nezabezpečená komunikácia, medzi telefónom a autom, znamenala nebezpečie pre 2,2 milióna áut značiek BMW, Mini a Rolls-Royce.

Automobilka však rýchlo zareagovala. Keďže sa problém týkal prenosovej cesty prostredníctvom mobilnej siete, v BMW prešli pri komunikácii s Connected Drive na protokol HTTPS. Ten automobilka doposiaľ používala pre službu BMW Internet. Connected Drive teraz využíva šifrovanie, aké používajú banky pre on-line banking. Pomocou protokolu HTTPS je prenos dát šifrovaný a okrem toho vozidlo pred prenosom dát cez mobilnú sieť overí identitu servera BMW Group. Zmena si tak nevyžiadala žiadne hardvérové úpravy a aktualizácia prebehne automaticky, bez nutnosti návštevy servisu.

Zdroj: tlačová správa, autoblog