Britský Aston Martin sa rozhodol vzdať poctu legendárnemu dielu britského vojenského letectva. Pripravil obmedzenú edíciu Aston Martin V12 Vantage S Spitfire 80. Spitfire bolo jedno z najznámejších lietadiel v 2. svetovej vojne. Jedná sa o jednomiestne stíhacie lietadlo, ktoré používalo Kráľovské letectvo a vzdušné sily ďalších Spojeneckých armád.

Za týmto krásnym stojom ale nestojí samotná automobilka. Ide o projekt realizovaný zastúpením automobilky v Cambridge a dizivíze Q by Aston Martin, ktorá sa zameriava najmä na individuálne priania zákazníkov.  

Sériu tvorí iba 8 kusov. Poháňať ich bude atmosférický dvanásťvalcový motor s výkonom 420 kW (571k) a s krútiacim momentom 620 Nm. 

Spojenie s Kráľovským letectvom neostáva iba pri názve edície. Všetkých osem kúskov bude lakovaných do špeciálneho zeleného odtieňa Duxford Green (Duxford je vojenská základňa, ktorá ako prvá v roku 1938 dostala Spitfire Mk.1). Žlté pruhy symbolizujú hrany krídel, ktoré mala stíhačka v rovnakej farebnej kombinácii. Pre jedinečnosť edície sa na projekt podpísala i spoločnosť, ktorá tieto lietadlá renovuje - Aircraft Restoration Company z Duxfordu, a dodala koncovky výfukov. Interiér tiež neostal ochudobnený o punc exkluzivity. Vnútri nájdeme krásne čalúnené sedadlá v hnedej koži s logom Spitfire v hlavových opierkach. Obloženie dverí je z uhlíkových vlákien. Kľučku na otváranie dverí poňali tiež svojsky. :) Palubná doska je odetá do alkantary.

Odovzdávanie každého z ôsmich kúskov Aston Martin V12 Vantage S Spitfire prebehne vo veľkej paráde. To sa bude odohrávať v Imperial War Museum v Duxforde. Po boku novinky budú prezentované legendárne Supermarine Spitfire. Na tejto akcii porozprávajú zážitky a príhody i piloti lietadiel, ktorí mali to šťastie vrátiť sa domov. Cena krásavca je stanovená na 180 tisíc libier. Rozdiel oproti štandardnému modelu je približne 40 tisíc libier. Veľká časť zo zisku by ale mala smerovať do dobročinného fondu Kráľovského letectva.

Zdroj: Aston Martin